oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

WMO: ଗରମ, ସ୍ୱଳ୍ପବୃଷ୍ଟି ଏବଂ ବନାଗ୍ନୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷର ଜୁଲାଇ ଆଜି ଯାଏଁର ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ଜୁଲାଇ

10/08/2022 at 10:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ ସଂଗଠନ ଅନୁସାରେ ୧୯୯୧-୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ୟୁରୋପୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାରାହାରି ୦.୪ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହିଛି । ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ୟୁରୋପ ହାରାହାରି ଠାରୁ ଅଧିକ ଗରମ ରହିଛି । ଜୁଲାଇ ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ଲୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ବିଶ୍ୱ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ ସଂଗଠନର ମୁଖପାତ୍ର କ୍ଲେୟର ନ୍ୟୁଲିସଙ୍କ କହିବା କଥା, ଏହି ଗରମ ଲା ନୀନ ପ୍ରଭାବ ସତ୍ତ୍ୱେ ହୋଇଛି ।

ସଂଗଠନର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସ ଆଜି ଯାଏଁ ସବୁଠୁ ଗରମ ଜୁଲାଇ ହୋଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୬ ଜୁଲାଇରେ ଅଧିକ ଗରମ ଅନୁଭବ ହୋଇଥିଲା । ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ, ଫ୍ରାନ୍ସର ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଆୟରଲାଣ୍ଡରେ ରେକର୍ଡ ଗରମ ଅନୁଭବ ହୋଇଛି, ତେବେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରଥମ ଥର ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁଛି । ୱେଲ୍ସ ଏବଂ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଆଜି ଯାଏଁର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଗରମ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ସ୍ପେନରେ ମଧ୍ୟ ଜୁଲାଇ ମାସ ଆଜି ଯାଏଁ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଏଠାରେ ହାରାହାରି ତାପମାତ୍ରା ୨୫.୬ ଡିଗ୍ରୀ ରହିଥିଲା ।

ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଆଣ୍ଟର୍କଟିକା ମହାସାଗରରେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ଯାଏଁର ସବୁଠୁ କମ ବରଫ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ହାରାହାରି ଠାରୁ ୭ ପ୍ରତିଶତ କମ ରହିଛି । ଆଣ୍ଟର୍କଟିକା ସାଗରରେ ବରଫ ହାରାହାରି ଠାରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ କମ ଥିଲା, ସାଟେଲାଇଟ ରେକର୍ଡରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts