oroinfra
maganna
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋହନା: ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା କାନ୍ଥ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାରର ୪ ସଦସ୍ୟ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ସତ୍ୟପାଲ ମଲିକ୍, କହିଲେ ମୁଁ ଏବେ ସ୍ୱାଧୀନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ଅରୁଣ ବାଲୀଙ୍କ ନିଧନ, ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତୁହାକୁ ତୁହା ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ, ୧୫ରେ ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲୀ: ପଦ୍ମାବତୀ ଟ୍ରଲରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା, ୧୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୧୦ ଧୀବର
  • ||

ସରକାରୀ ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ବାପା ମା ଛେଉଣ୍ଡ ୫ ପିଲା

30/06/2018 at 7:57 AM

ପ୍ରଥମେ ମା’ ଆଉ ଏବେ ବାପା ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ସଂସାର ରୁ । ବେସାହାରା ହୋଇଗଲେ 6ଭାଇ ଭଉଣୀ । ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇ ସମାଜରେ ଭଲମଣିଷ କରି ଗଢିତୋଳିବା ସ୍ବପ୍ନ ରହିଥିଲା ବାପାଙ୍କର । ସେଥତ୍ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ପିତୃ ମାତୃ ହରା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଠପଢା ତ ଦୁରର କଥା ପେଟକୁ ଦିମୁଠା ଖାଇ ବଞ୍ଚିବା ହୋଇପଡିଛି ର୍ଦୂବିଷ । ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ୍ ବାରୁଆଁ ଗାଁର ମାଧବାନନ୍ଦ ହୋ ଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ୬ ପୁଅ ଝୀଅ ଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦେଖି ପ୍ରଶାସନର ର ସାମାନ୍ୟ ସହଯୋଗ ବଞ୍ଚିବାର ରାହା ଦେଖାଇଛି ଏହି ଅନାଥ ଶିଶୁଙ୍କୁ ।
ବାରୁଆଁ ଗାଁ ର ମାଧବାନନ୍ଦ ହୋ ଙ୍କ ୬ ଝିଅ ଓ ଗୋଟିଏ ପୁଅ । ଦୁରାରୋଗରେ ପିଡିତ ହୋଇ ଗତବର୍ଷ ପତ୍ନୀ ବାସନ୍ତୀ ଚାଲିଗଲେ ଆରପାରିକୁ। ପରେ ସେହି ଦୁରାରୋଗରେ ଆକ୍ର’ ହୋଇ ଗତ ଜୁନ ମାସ ୧୪ ତାରିଖରେ ଚାଲିଗଲେ ମାଧବାନନ୍ଦ। 6ଝୀଅ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ବଡ ଝୀଅକୁ ବାହା ଘର ହୋଇଥତ୍ବା ବଳେ ଏବେ ଘରେ ଅନାଥ ହୋଇ ରହିଗଲେ ୫ ଝିଅ ଓ ଗୋଟିଏ ପୁଅ । ଚାଷ ବାସ ସହ ମୁଲ ମଜୁରୀ କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ହୋଇଆସୁଥିଲା ।ହେଲେ ବାପାଙ୍କ ବିୟୋଗପରେ ଏବର୍ଷ ହଳ ଲଙ୍ଗଳ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିରହିଥତ୍ବାବଳେ ଚାଷଜମି ପଡିଆ ପଡିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ବାହାରେ ରହି ପଢୁଥତ୍ବା ୩ ଝିଅ ଘରକୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି ।
ଏବେ ୬ ଅନାଥ ପାଠପଡୁଆ ଶିଶୁଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏହି ଅନାଥ ପିଲାଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ।
ସରକାରୀ ସ୍ଥରରେ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇ ଏହି ପିଲାମାନଙ୍କର ପାଠପଢା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ସହାୟ ବହନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ସ୍ଥାନିୟ ନେତା । ଏନେଇ ଆନନ୍ଦପୁର ବିଡିଓଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ । ତବେ ସଂପୃକ୍ତ ପରିବାରର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ନିକଟସ୍ଥ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ପାଠପଡାଇବା ପାଇଁ ଚିଠି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ଲକ୍ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ ବିଡ଼ିଓ ।

   Related Posts