scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇଭିଏମର ସ୍ବଚ୍ଛତା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ : ଭୋଟ୍ ଗଣତି ପୂର୍ବରୁ ୫୦% ଭିଭିପ୍ୟାଟ ଓ ଇଭିଏମର ଭୋଟକୁ ମିଳାଇବାକୁ ଦାବି, ଆଜି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି

15/03/2019 at 10:10 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫|୩ : ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇଭିଏମର ସ୍ବଚ୍ଛତା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଭିଭିପ୍ୟାଟ ଓ ଇଭିଏମର ଭୋଟକୁ ମିଳାଇବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି । ମାମଲାର ଆଜି ଶୁଣାଣି କରିବେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ । ୧୭ତମ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ମାସେରୁ କମ୍ ସମୟ ବାକି ରହିଥିବା ବେଳେ ଇଏଭଏମ ଓ ଭିଭିପ୍ୟାଟକୁ ନେଇ ପୁଣି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ଦଳ । ୨୧ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ଆଜି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ଶୁଣାଣି କରିବେ।

ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଇଭିଏମ୍ ଶାସକ ଦଳ ବିଜେପିକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି କରାଯାଇଛି । ନିର୍ବାଚନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବାକୁ ଥିବା ଇଭିଏମ ଓ ଭିଭିପ୍ୟାଟରେ ଟିଙ୍କର ଫ୍ରୁଫ ହୋଇଥିବାର ଷ୍ଟିକର ଲାଗିଥିବା ଦରକାର ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।ଏଥିସହ ଭୋଟ୍ ଗଣତି ପୂର୍ବରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଭିଭିପ୍ୟାଟ ସହ ଇଭିଏମ ଭୋଟକୁ ମିଳାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ଟିଡିପି, ଶରଦ ପାୱାର, ବିଏସପି, ଏସପି, ବାମ ଦଳ ଭଳି ୨୧ଟି ଦଳ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଇଭିଏମକୁ ଶାସକ ଦଳ ବିଜେପି ନିଜକୁ ସୁହାଇଲାଭଳିଆ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ସମସ୍ତ ଦଳଙ୍କୁ ଡାକି ହ୍ୟାକିଂ ହେଉଥିବାର ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। ହେଲେ ବିରୋଧୀ ପ୍ରମାଣ କରିବାରେ ଫେଲ ମାରିଥିଲେ ।

   Related Posts