oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇରାନ ବିମାନରେ ବୋମା ଆତଙ୍କ ପରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅବତରଣ ଲାଗି ମିଳିଲାନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୫ ମୃତ ଓ ଅନେକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାଶିନୀ, ପୀଠରେ ମହାନବମୀ ପୂଜା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୮ ପରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ, ୬୪ ବର୍ଷରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା
  • ||

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ପ୍ରଥମ ୫୦ ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀର ବିବରଣୀକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କଲେ ବିରୋଧୀ

17/11/2019 at 9:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭।୧୧ – ୧୯୯୮ରେଗଠନ ହୋଇଥିଲାପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ । ମାତ୍ର ଏହା କେବଳ ଏକ ସାଇନବୋର୍ଡ ସଂଗଠନ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଥଇଥାନ କେନ୍ଦ୍ର ବୋଲି ବାରମ୍ବାର ସମାଲୋଚନା ହୋଇଛି । ପରିଷଦର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ନହେବା, ପରିଷଦ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟବରାଦ ନହେବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ଆଲୋଚନା । ଏବେ, ପରିଷଦର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ପ୍ରଥମ ୫୦ ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀର ବିବରଣୀକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିଛନ୍ତି ।

ଦଶନ୍ଧି ତଳେ ଗଠନ ହୋଇଥିଲା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ । କିନ୍ତୁ  ଗଠନର ବାସ୍ତବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲଠାରୁ ପରିଷଦ ବହୁ ଦୂରରେ ବୋଲି ବାରମ୍ବାର ସମାଲୋଚନା ହେଉଛି । ଏହାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି କେବଳ ରାଜନୈତିକ ଥଇଥାନ ବୋଲି ବିରୋଧୀ ଆକ୍ଷେପ କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲା, ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ  ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ  ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିଷଦକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟର ବଜେଟ୍ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଥିବାବେଳେ, ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ପାଇଁ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି କେବଳ ୧୦୦ କୋଟି । ଏହାକୁ ନେଇ ପରିଷଦର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଚଳିତ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେସନରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ରୁ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ସୁବାସ ଚୌହାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଦିବସର ବିବରଣୀକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଚୌହାନ ତାଙ୍କ  ୫୦ ଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ବିବରଣୀରେ ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ବୈଠକ ଏବଂ ପଦଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗଦେବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ସେ କୌଣସି ଭୁଲ୍ କରିନାହାନ୍ତି ଏବଂ ବିଜେଡି ଶାସନରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ଠିକ୍ କାମ କରୁଛି ବୋଲି ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚମ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ପରିଷଦକୁ ଅଧିକ  ଅର୍ଥ ମିଳିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ମାନିଛନ୍ତି ।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଏବଂ ସମାଲୋଚନା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ । ମାତ୍ର, ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଷମ୍ୟ ଦୂର କରିବାରେ ପରିଷଦ ଆଗକୁ  କିଭଳି କାମ କରୁଛି ତାହା ଉପରେ ସବୁ କିଛି ନିର୍ଭର କରିବ ।

   Related Posts