scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗଞ୍ଜେଇ କାରବାର ରୋକିବାକୁ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଅଭିଯାନ: ନିଆଁ ଲଗାଇ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ୬୭ ଏକର ଚାଷ

2/12/2020 at 7:02 PM

ରାୟଗଡା ୦୨/୧୨ : ଦିନକୁ ଦିନ ରାୟଗଡା, ଗଜପତି , କୋରାପୁଟ ଆଦି  ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଞ୍ଜେଇ କାରବାର ବଢି ଚାଲିଛି । ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଅପରେସନ୍‌ । ଫଳରେ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାର  ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ଶହ ଶହ ଏକର ବେଆଇନ୍‌ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ନଷ୍ଟ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷର ମୂଲ୍ୟ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।..

ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍‌ । ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ଓ କାରବାର ବଢି ଚାଲିଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏଭଳି ଅଭିଯାନ ।  ବିଷମକଟକ SDPO ଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଅଞ୍ଚଳ ଓ ଗୁଣପୁର SDPO ଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଗୁଡାରୀ ଓ ପଦ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଲରେ ପୋଲିସ୍, ଆବକାରୀ ଓ ବନବିଭାଗ ମିଳିତଭାବରେ ଚଢାଉ ଚଳାଇଛି  । ବେଆଇନ୍ ଭାବେ ଲାଗିଥିବା ଶହ ଶହ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି ।  ଆଉ ଏ ହେଉଛି ଗଜପତି ମୋହନା ଗୁଇମେରା ଗାଁ ନିକଟର ଦୃଶ୍ୟ । ଏଠାରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ପ୍ରାୟ ୬୭ ଏକର ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ହୋଇଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇ ନଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୩ କୋଟି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି।

ତେବେ କିଏ ଓ କିପରି ଶହଶହ ଏକର ଜମିରେ ଏଭଳି ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ କରିବାକୁ ସାହସ କରୁଛି ? ଭୌଗଳିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଖିଲେ ରାୟଗଡା, କନ୍ଧମାଳ, ଗଜପତି, କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର କିଛି ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଅଛି ଯାହାକି ଅତି ଘଞ୍ଚ । ପୂର୍ବରୁ ଏହା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡା ସ୍ଥଳ ଥିଲା । ଯାହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆ ମାନେ ଏଠାରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ କରିବାକୁ ଭଲ ସ୍ଥାନ ଭାବେ ବାଛି ନେଇଛନ୍ତି । କିଛି ବର୍ଷ ହେଲାଣି ନଭେମ୍ବର ଓ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଚାଷ ସମୟରେ ହଜାର ହଜାର ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ନଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି । ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ଓ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଅନେକ କଡା ଆଇନ୍ ସତ୍ବେଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରୁନି ଅବକାରୀ ଓ ପୋଲିସ୍ I ଏହା ପଛରେ  ଅନେକ କାରଣ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଅନେକ ସମୟରେ ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କ ସହ ପୋଲିସ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ମିଲି ଭଗତ ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ବଢୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତେବେ ପୋଲିସ ଚଳିତ ବର୍ଷ  ହଜାରେ ଏକର ବେଆଇନ୍ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି ରାୟଗଡା ଏସ୍‌ପି ।

ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାୟଗଡାରେ ୫୭୭ ଏକର ସ୍ଥାନରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ଯାହାର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ୨୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।  ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୦୦ ଏକରରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କୋରାପୁଟରେ ୧୫୧ ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts