oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଗଲାଣି ପିଆଜ ଦର: ଖାଉଟୀ ହନ୍ତସନ୍ତ, ସରକାର ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା

20/09/2019 at 5:52 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର୨୦|୯; କଲବଲ କଲାଣି ପିଆଜ ଦର । ଖାଉଟିଙ୍କ ଠାରୁ ବ୍ୟାବସାୟୀ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତାରେ । ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ବ୍ୟବସାୟ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରରେ ପିଆଜର ଛାଟ ବଜାରକୁ ବେଶ୍ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। କେବଳ ଗରିବଙ୍କ ପଖାଳ କଂସା ନୁହେଁ ଏବେ ଅନେକ ମେନୁରୁ ବିଆଜ ମଧ୍ୟ ଗାୟବ….


ଗରିବର ପଖାଳ କଂସାରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ ଚାଉଳ ଟଙ୍କାଏକୁ ପିଆଜ ୪୫। କେବଳ ଗରିବ ଗୁରୁବା ନୁହନ୍ତି ପିଆଜର ଦରବୃଦ୍ଧି ସବୁବର୍ଗର ଖାଉଟିଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସହରରେ ହୁହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ପିଆଜ ଦର ।  ଯାହାକି ସାଧାରଣଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳି ଉପରେ ବେଶ୍ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି।

ପଖାଳ କଂସାରେ ଆଉ ପିଆଜ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ। ପିଆଜ ନିତିଦିନିଆ ଖାଦ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ଦରବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ପିଆଜ କିଣୁନଥିବା କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ। କିଲୋପ୍ରତି  ୧୬ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ କିଲୋ ଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ କିଲୋ କିଣୁଥିଲେ। ଏବେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଅଢେଇଶହ ଗ୍ରାମ କିଣିବା ମୁସ୍କିଲ ହେଉଛି ।

ସେପଟେ ପିଆଜ ଦରବୃ୍ଦ୍ଧି ନେଇ ବ୍ୟବସାୟୀ ରଖିଛନ୍ତି ଭିନ୍ନ ମତ।  ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଆମ ହାତରେ ନୁହେଁ ବୋଲି ରୋକ୍‌ଠୋକ୍ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନାସିକ୍‌ରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ପିଆଜ ଫସଲ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ସହ ଆମଦାନୀ ମଧ୍ୟ କମ ରହିଛି । ଫଳରେ ପିଆଜର ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । କେବଳ ସାଧାରଣ ଲୋକ ନୁହନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ।  ପୂର୍ବରୁ ଦୈନିକ ୪ କୁଇଣ୍ଟାଲ୍ ପିଆଜ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏକ କୁଇଣ୍ଟାଲ୍ ପିଆଜ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ତେବେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ସତର୍କ ନଜର ରଖାଯାଇଥିବା ସହକାରୀ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି

   Related Posts