scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଛାଡଖାଇ ପୂର୍ବରୁ ବାଧିଲାଣି ପିଆଜ ଦର, ୧୫ ଦିନରେ ବଢିଲାଣି ୧୫ ଟଙ୍କା

8/11/2022 at 9:39 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୮/୧୧: ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ଖାଉଟିଙ୍କ ଅଣ୍ଟା ମୋଡ଼ି ଦେଲାଣି । ୨ ସପ୍ତାହରୁ କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପିଆଜ ୧୫ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଗଲାଣି । କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଶେଷ ହେବା ସହ ପୁଣି ବାଧିଲାଣି ପିଆଜ ଯନ୍ତ୍ରଣା । ହାଣ୍ଡିଶାଳରେ ଏହି ପରିବାଟିର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଏଡାଯାଇ ପାରି ନ ଥାଏ । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକାଥରେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଖାଉଟିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏବେ କିଲୋ ପିଛା ପିଆଜ ୩୦ରୁ ୩୫ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଯୋଗାଣ କମିବା ଯୋଗୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଯିଛି । ଏପଟେ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ମନମୁଖୀ ଭାବେ ଦର କଷୁଥିବା ମଧ୍ୟ ନଜରକୁ ଆସିଛି । ଏହା ଉପରେ କାହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହୁ ନ ଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ବନ୍ୟାରେ ପିଆଜ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରାୟ ୨୫ରୁ ୩୦% ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ପିଆଜ ସାଧାରଣତଃ ବର୍ଷକୁ ୩ଥର ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାହାରିବାକୁ ଥିବା ଫସଲ ବଜାରକୁ ଆସିପାରିନାହିଁ । ଫସଲ ଉଜୁଡିଯାଇଥିବାରୁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧତା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ଦର ହଠାତ ବଢ଼ିଯାଇଛି ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ଯେଉଁ ପୁରୁଣା ପିଆଜ ରହିଛି ତାହା ବିକ୍ରି ହେଉଛି । କିଞ୍ଚିତ ପରିମାଣର ନୂଆ ପିଆଜ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସିଛି, ଯାହା ଚାହିଦା ତୁଳନାରେ କମ୍‌ । ଏପଟେ ସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେଇ ନୂଆ ପିଆଜ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ା ଦରରେ କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଖାଉଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ବାର୍ଷିକ ୫.୩୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ପିଆଜ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ମାତ୍ର ୭୦ରୁ ୮୦ ହଜାର ଟନ୍‌ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ଫଳରେ ଅଧିକାଂଶ ପିଆଜ ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ବାହାର ବଜାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡୁଛି ।

ରାଜ୍ୟର ଦୈନିକ ପିଆଜ ଚାହିଦା ୪୦ରୁ ୪୫ ଟନ୍‌ ରହୁଛି । ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟତଃ ବର୍ଷର ସବୁ ସମୟରେ ନାସିକ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି । ଏହାବାଦ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭଳି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ଭରଶୀଳତା ରହିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦର ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସ୍ଥିତିକୁ ଆସିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି । କାରଣ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ନୂଆ ଫସଲ ଆସିବାକୁ ପ୍ରାୟ ମାସକରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ । ଏହାକୁ ଦେଖିଲେ ଆଗାମୀ ଦିନଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଚାପରେ ଖାଉଟି ତଉଲି ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇଛି ।

ଏପଟେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନୂଆ ପିଆଜର ପାଇକାରୀ ଦର ୧୬ରୁ ୨୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ କୁବେରପୁରୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହି ବର୍ଗର ପିଆଜକୁ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୨୪ରୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ଯାଏ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ପୁରୁଣା ପିଆଜ ପ୍ରାୟ ୩୫ ଟଙ୍କା ଯାଏ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଛି ।

ସଂଘର ସଭାପତି ଶକ୍ତି ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ,ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୨ରୁ ୩ ଥର ହୋଇଥାଏ । ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍ପାଦନ କମ୍‌ ଥିବାରୁ ବାହାର ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭରତା ରହୁଛି । ଆମେ ଏବେ ପାଇକାରୀ ଦର ୧୬ଟଙ୍କା ରଖିଛୁ । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ କେତେ ଟଙ୍କାରେ ପିଆଜ ବିକିବେ ସେ ନେଇ କିଛି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଦେଖିଲେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦର ଭିନ୍ନ ରହୁଛି ।

ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ମହାସଂଘର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସୁଧାକର ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଆଜ ଦର ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବାକୁ ଆଉ କିଛି ସପ୍ତାହ ଲାଗିବ । ରାଜ୍ୟର ଚାହିଦା ମୁତାବକ ଉତ୍ପାଦନ ନାହିଁ । ବାହାର ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରୁ ମାଲ୍‌ ଆସିବାରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ରହିଲେ ଖୁଚୁରା ବଜାର ଉପରେ ଏହାର ତ୍ୱରିିତ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର କଞ୍ଚା ପରିବା ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘର ସଭାପତି କବିରାଜ ସ୍ୱାଇଁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଞ୍ଚାପରିବା ଦର ପ୍ରାୟ ସ୍ୱାଭାବିକ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି । ଏ ନେଇ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ବେଶି ବୋଝ ରହିନାହିଁ ।

   Related Posts