suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି: ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ବିଳମ୍ବ, ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||

ଆଗକୁ ଆହୁରି ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ ପିଆଜ : ଚିନ୍ତାରେ ସାଧାରଣ ଜନତା

17/10/2020 at 4:38 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୭/୧୦: କନ୍ଦେଇଲାଣି ପିଆଜ ଦର । ବଜାରକୁ ପିଆଜ ଆଣିବାକୁ ଗଲେ ଦର ଦେଖିଲେ ଡର ଲାଗୁଛି । ପିଆଜ କେଜି ପିଛା ଦର ୬୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ୨ ରୁ ୩ଦିନ ଭିତରେ ଦର ୧୦ ରୁ ୧୫ ଟଙ୍କା ରେଟ୍ ବଢିଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଖାଉଟି । ତେବେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ମୁତାବକ ପିଆଜ ମାର୍କେଟକୁ ଆସୁନଥିବାରୁ ରେଟ୍ ବଢୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଦର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁବ ବୋଲି ବ୍ୟବସାୟୀ ଆଶଙ୍କା କଲେଣି । …  

ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ପିଆଜ ରେଟ ୬୦ ଟଙ୍କା । ଗତ ୨ ରୁ ୩ ଦିନ ଭିତରେ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଟଙ୍କା ଦର ବଢିଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଗରିବଙ୍କ ପଖାଳ କଂସାରୁ ପିଆଜ ଉଭାନ୍ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ବଜାରରୁ ପିଆଜ କିଣିବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ । କିଲେ ଯାଗାରେ ଅଧକେଜି, ଅଢେଇଶହ ନେଉଛନ୍ତି । ଗ୍ରାହକ ତ କହିଲେଣି ପିଆଜ କାଟିଲେ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବାହାରୁଥିଲା ଏବଂ ରେଟ୍ ଶୁଣିଲା ବେଳକୁ ମୁଣ୍ଡରୁ ଝାଳ ବୋହୁଛି । ଏଥିପ୍ରତି ସରକାର ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଗ୍ରାହକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟକୁ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୫.୫ ଲକ୍ଷ ଟନ ପିଆଜ ଆବଶ୍ୟକ । କିନ୍ତୁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୭୦ ରୁ ୮୦ ହଜାର ଟନ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି । ଅର୍ଥାତ ବାହାର ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ଆମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ବର୍ଷା ପାଇଁ ତାମିଲନାଡୁ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପିଆଜ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ସେପଟେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନାସିକରୁ ଆସୁଥିବା ପୁରୁଣା ପିଆଜ ସରିଆସିଲାଣି । ଦୀପାବଳି ବେଳକୁ ଅମଳ ହେବ ନୂଆ ପିଆଜ । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟକୁ ଆବଶ୍ୟକ ମୁତାବକ ପିଆଜ ଆସୁନଥିବାରୁ ରେଟ୍ ବଢୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି ।

ବଜାରରେ ପରିବା ରେଟ ଉଚ୍ଚ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପିଆଜ ବି ୬୦ ଛୁଇଁଲାଣି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଜରୁରୀ ହୋଇପଡିଛି ।

   Related Posts