scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କମିଛି ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଓଡିଶା ବଜାରରେ ପିଆଜ ନମିଳିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା

24/11/2019 at 5:04 PM

କଟକ ୨୪।୧୧: କଟକରେ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ପିଆଜ କିଲୋ ପ୍ରତି ୯୦ ରୁ ୯୫ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଛତ୍ର ବଜାର ମଣ୍ଡିରେ ପିଆଜ କିଲୋ ପ୍ରତି ୮୫ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ବଡ କଥା ହେଲା ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ ଏତେ ପରିମାଣରେ କମିଛି ଯେ, ଆଗାମୀ ଦିନରେ କଟକ ଏବଂ ଓଡିଶା ବଜାରରେ ପିଆଜ ନମିଳିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟ ୨୦ ଦିନ ପରେ ନୂଆ ପିଆଜ ଆସିଲେ ପିଆଜ ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିବ ବୋଲି କହିଛି ଛତ୍ରବଜାର ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ।

କଟକରେ ଖୋଲା ବଜାରରେ ଆଜି ପିଆଜ କିଲୋ ପିଛା ୯୦ରୁ ୯୫ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ସେହିପରି ଛତ୍ରବଜାର ମଣ୍ଡିର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ପିଆଜ କିଲୋ ପିଛା ୮୫ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ପିଆଜ ଦର ଦେଖି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପିଆଜ କିଣିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ବି ପିଆଜ କିଣୁଛନ୍ତି, ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ କମ୍ କିଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଆନ୍ଧ୍ରରୁ ପିଆଜ ଆସିବା ଧିରେ ଧିରେ କମି କମି ଯାଉଛି ବୋଲି ଛତ୍ରବଜାର ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ କହିଛି । ଛତ୍ରବଜାରର ନିୟମିତ ଦୈନିକ ପିଆଜ ଆବଶ୍ୟକତା ଦେଢ ଶହରୁ ଶହେ ଷାଠିଏ ଟନ୍ ଥାଏ । ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଛତ୍ରବଜାରକୁ ମାତ୍ର ୧୨ ଟନ୍ ପିଆଜ ଆସିଥିଲା । ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୦ ରୁ ୧୨ ଟନ୍ ପିଆଜ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛି । ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଜାରି ରହିଲେ ପିଆଜ ଦର ଆହୁରି ବଢିବ ବୋଲି ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ କହିଛି । ଆଗକୁ ଓଡିଶା ବଜାରରେ ପିଆଜ ଆଦୌ ନମିଳିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି ବୋଲି ଛତ୍ରବଜାର ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ କହିଛି ।

ଓଡିଶା ପିଆଜ ବଜାରକୁ ମାର୍ଚ୍ଚ, ଏପ୍ରିଲ ବେଳକୁ ଆସିବ । ସେହିପରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଆନ୍ଧ୍ରରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପାଗ ଯୋଗୁଁ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନରେ ଡେରି ହେବ । ତେଣୁ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପିଆଜ ଦର କମିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।

   Related Posts