oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଦୋକାନରୁ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଶସ୍ତା କ୍ରୁଡ ଯୋଗୁ ବଢିଲା ସଂକଟ, ସେସ୍ ଓ ରୟାଲ୍ଟି ଛାଡ ଲାଗି ONGCର ଦାବି

22/04/2020 at 5:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଲଗାତାର ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ସରକାରୀ ଉପକ୍ରମ ଅଏଲ ଏଣ୍ଡ ନ୍ୟାଚୁରାଲ ଗ୍ୟାସ୍ (ଓଏନଜିସି) ସେସ୍ ଓ ରୟାଲ୍ଟି ଛାଡ ଲାଗି ଦାବି କରିଥିବା ବୁଧବାର ଜଣାପଡିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟ ଏତେ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି ଯେ ଏବେ ସେଥିରୁ  ନିବେଶ ବାହାର କରିବା ବି କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି।

କ୍ରୁଡ ଅଏଲର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୂଲ୍ୟ ଦୁଇ ଦଶକ ପୂର୍ବର ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରରୁ ବି କମି ଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଲାଗି ଏହା ଏକ ଖୁସି ଖବର ତେବେ ଏଥିଯୋଗୁ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ଉପରେ ଆର୍ଥିକ ଚାପ ପଡୁଛି। ସୂତ୍ରଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଓଏନଜିସି ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ବାରଲ ପିଛା ପାଖାପାଖି୨୨ ଡଲାର ପାଇଥିବା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା କର୍ପୋରେସନର ପରିଚାଳନା ଖର୍ଚ୍ଚଠାରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍‌।

କେବଳ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ନୁହେଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ସଂକଟ ଉପୁଜିଛି। ଏବେ ପ୍ରତି ମିଲିୟନ ବ୍ରିଟିଶ ଥର୍ମାଲ ୟୁନିଟର ମୂଲ୍ୟ ୨.୩୯ ଡଲାର ହୋଇଯାଇଛି। ଗତ ଦଶକ ପୂର୍ବର ସର୍ବନିମ୍ନ ମୂଲ୍ୟରୁ ବି ଏହା ଅନେକ କମ୍।  ଫଳରେ କର୍ପୋରେସନ ଏଥିଲାଗି ବାର୍ଷିକ ୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ବି ଅଧିକ କ୍ଷତିରେ ପଡିଛି। ଏଣୁ ଅୟେଲ ବାରଲ ପିଛା ଦର ଯଦି ୪୫ ଡଲାରରୁ କମି ଯାଏ ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ସରକାର ସେସ୍‌ ଓ ଉପକର ରିହାତି ଦେବା ଦରକାର। ଏହା ଛଡା ଦେଶର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲାଗି ରୟାଲ୍ଟି ଛାଡ କରିବା ଦରକାର।

ଏଥିଲାଗି ଓଏନଜିସି ଏବଂ ଅଏଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଃ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରୟାଲ୍ଟି ଦେଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ୧୦ରୁ ୧୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୟାଲ୍ଟି ଅସୁଲ କରୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଓଏନଜିସି ସରକାରଙ୍କୁ ରୟାଲ୍ଟି ଛାଡ ଲାଗି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଅଏଲ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ସରପ୍ଲସ୍ ଦେଶମାନେ ଆପଣାଉଥିବା ନୀତି ଆଧାରରେ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଲାଗି ଦାବି କରିଛି ଓଏନଜିସି।

   Related Posts