ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ୮ରୁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ : ନେତା ବାଛିବେ ଜନତା, ଭୋଟ ଦେବେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର
  • ||

ସମ୍ ଅଲ୍ଟିମେଟ୍ ମେଡିକେୟାରରେ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ପେଟ-ସିଟି ସ୍କାନ ସେବାକୁ ପୂରିଲା ଏକ ବର୍ଷ

1/10/2021 at 7:53 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୧।୧୦:  ସମ୍ ଅଲ୍ଟିମେଟ୍ ମେଡିକେୟାରର ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗ ଓ ଏହାର ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ପେଟ୍‌-ସିଟି ସ୍କାନ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଛି । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସହରରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପେଟ-ସିଟି ସ୍କାନ୍ କରି ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛି ଏହି ବିଭାଗ ।

ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଭାବେ ସମ୍‌ରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କ୍ୟାନ୍ସର ସ୍କ୍ରିନିଂ, ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବାୟୋଗ୍ରାଫ୍ ହୋରାଇଜନ୍ ଅଲ୍‌ଟ୍ରା ଏଚ୍‌ଡି ପେଟ-ସିଟି ସ୍କାନ୍ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପେଟ୍‌-ସିଟି ସ୍କାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା ପରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛି ସମ୍।

ସମ୍‌ର ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗ ହେଉଛି ଅଙ୍କୋ ସାଇନ୍‌ସେସ୍‌ର ହୋପ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ୍‌ସ ବ୍ଲକ୍ ଯେଉଁଠାରେ ମେଡିକାଲ ଅଙ୍କୋଲୋଜି, ରେଡିଏସନ୍ ଅଙ୍କୋଲୋଜି, ସର୍ଜିକାଲ୍ ଅଙ୍କୋଲୋଜି ଏବଂ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ମେଡିସିନ୍ ଗୋଟିଏ ଛାତ ତଳେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରୁଛି । ପେଟ୍‌-ସିଟି ସ୍କାନ୍‌, ଥ୍ରୀ ଟେଲ୍‌ସା ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ, ଏଚ୍‌ଡିଆର୍ ବ୍ରାକି ଥେରାପି, ଡୁଆଲ୍ ହେଡ ଗାମା କ୍ୟାମେରା ଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଡାକ୍ତରୀ ସରଞ୍ଜାମ ଓ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସହିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ସମ୍‌ରେ ଉନ୍ନତମାନର କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି । ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଠାରୁ ଅଙ୍କୋସାଇନ୍‌ସେସ୍‌ର ହୋପ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ୍ ବ୍ଲକରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ମୂଲ୍ୟର ଏବଂ ଉନ୍ନତମାନର ଚିକିତ୍ସା ଆଶା କରୁଥିବା କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଆଶାର କିରଣ ଭଳି ଆଣି ଦେଇଛି ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସମ୍ ଅଲ୍ଟିମେଟ୍ ମେଡିକେୟାରର ସିଇଓ ଡଃ ଶ୍ୱେତପଦ୍ମା ଦାସ ଏକ ବାର୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଭଲ ପାଇବା ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ଓ ସହଯୋଗକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ଏହାହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଯିବାରେ ପ୍ରେରଣା ଦେଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ଲହରୀ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଡଃ ଦାସ । ଯେତେବେଳେ ସାରା ସମାଜ ଆମକୁ ହୃଦୟରେ ସ୍ଥାନ ଦିଏ ଓ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଏହା ଖୁବ୍ ବଡ଼ କଥା । ତେବେ ଆମ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କର ନିରନ୍ତର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ନ ଥିଲେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରି ନଥାନ୍ତା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍‌ର ଚିଫ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଡଃ (ବ୍ରିଗେଡିୟର୍‌) ବିରାଜ ମୋହନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉନ୍ନତମାନର ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ନିମନ୍ତେ ନିରନ୍ତର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିବ।

ରାଜ୍ୟରେ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ମେଡିସିନ୍ ବ୍ୟବହାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଦିଗରେ ବେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ତଥା ସମ୍ମମ୍ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗର କନସଲ୍‌ଟାଂଟ ଡଃ ସୁଦତା ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ସହ ତାଙ୍କ ଟିମ୍ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ମନୋଭାବ, କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ଓ ଧୈର୍ଯ୍ୟକୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।

ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ପୋଷିଟ୍ରନ୍ ଏମିସନ୍ ଟୋମୋଗ୍ରାଫି- କମ୍ପ୍ୟୁଟେଡ୍ ଟୋମୋଗ୍ରାଫି (ପେଟ୍‌-ସିଟି) ସ୍କାନ୍ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଯେଉଁଥିରେ କି ପ୍ରିମିୟମ୍ ଏଲ୍‌ଏସ୍‌ଓ ଡିଟେକ୍ଟର୍ସ, ଆଡଭାନ୍ସଡ ଟାଇମ୍ -ଅଫ୍ -ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ସ୍କାନ୍ ନିମନ୍ତେ ଦ୍ରୁତଗତି ସମ୍ପନ୍ନ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଉତମମାନର ଚିତ୍ର ଉତୋଳନ କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ ।

ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଟି ଆଗୁଆ କ୍ୟାନ୍ସରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା, ଶରୀରରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କ୍ୟାନ୍ସର ବା ଟ୍ୟୁମରକୁ ଜାଣିପାରିବା, କ୍ୟାନ୍ସର ଚିକିତ୍ସା, ଏପିଲେପ୍ସି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ଜନିତ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ଏକ ବରଦାନ ସଦୃଶ । ହୃଦଯନ୍ତ୍ରରେ ରକ୍ତର ସଂଚାଳନ କମି ଗଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପେଟ୍‌-ସିଟି ସ୍କାନ୍ ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆନ୍‌ଜିଓପ୍ଲାଷ୍ଟି ଅଥବା ବାଇପାସ୍ ସର୍ଜରୀ ଆବଶ୍ୟକ ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ କାର୍ଡିଓଥୋରାସିକ୍ ସର୍ଜନମାନଙ୍କୁ ନିଷ୍ପତି ନେବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts