ମନସ୍କ l Manaska
ମନସ୍କ l Manaska
ମନସ୍କ l Manaska
ମନସ୍କ l Manaska
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, odisha news,khabar odisha,news in oriya

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • WPLକୁ ମିଳିଲା ପ୍ରଥମ ଚାମ୍ପିଅନ, ଦିଲ୍ଲୀକୁ ୭ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓମେନ ଚାମ୍ପିଅନ
  • ||
  • କାଲିମେଳାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କାର-ବାଇକ ଧକ୍କା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ସଲମାନ ଖାନ୍ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ: ମୁମ୍ବାଇ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ ପୁଲିସ ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଧାକଡ଼ ରାମ ବିଷ୍ଣୋଇ(୨୧)କୁ ଗିରଫ କଲା
  • ||
  • ଆଇବିଏ ୱାର୍ଲ୍ଡ ବକ୍ସିଂ ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍ ୨୦୨୩: ଭାରତକୁ ୪ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ଲଭଲୀନା ବି ଜିତିଲେ ଗୋଲ୍ଡ, ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ ନିଖତ, ନିତୁ, ସ୍ୱିଟି
  • ||
  • ରବିବାର ବିଶ୍ୱ ବକ୍ସିଂ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ସିପ୍‌ରେ ୫୦ କେଜି ମହିଳା ବର୍ଗରେ ପୁଣି ଥରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଲେ ଭାରତର ଷ୍ଟାର୍ ବକ୍ସର ନିଖତ ଜରିନ
  • ||
  • ରବିବାର ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡର ବାସିଲ୍‌ରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ସ୍ୱିସ୍ ଓପନ ୨୦୨୩ର ପୁରୁଷ ଯୁଗଳରେ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଚୀନକୁ ହରାଇ ଟାଇଟଲ ଜିତିଲେ ଭାରତର ସାତ୍ତ୍ୱିକ ଓ ଚିରାଗଙ୍କ ଯୋଡ଼ୀ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ କପି ବିଜେପି ନେତା ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର: ରାଜନୈତିକ ଶତୃତାରୁ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ; ଗୁରୁତର ଯୁବକ ମେଡିକାଲ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ୍‌ କଣ୍ଟେନରରେ ରାଲିରେ ପହଞ୍ଚି ସମ୍ବୋଧନ କଲେ ଇମରାନ୍‌, ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ ନେଇ ରହିଥିଲା ଚେତାବନୀ
  • ||
  • ଇସ୍ରୋକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଲଞ୍ଚ କଲା ଓ୍ବାନଓ୍ବେବର ୩୬ ଉପଗ୍ରହ
  • ||

ପିଏଚଡି ଡକ୍ଟରେଟ୍ ଡିଗ୍ରୀଧାରୀରେ ତାମିଲନାଡୁ ପୁଣି ପ୍ରଥମ, ଚଳିତବର୍ଷ ୩,୨୦୬ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ

7/02/2023 at 10:45 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭।୦୨: ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପିଏଚଡି ଡକ୍ଟରେଟ୍ ତାମିଲନାଡୁରୁ  ବାହାରିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା (AISHE) ରିପୋର୍ଟ । ଏଥିରେ ସର୍ବାଧିକ ଡକ୍ଟରେଟ୍ ସ୍ନାତକ ପାଇଛନ୍ତି ତାମିଲନାଡୁର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ୨୦୨୦-୨୧ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୩,୨୦୬ ଜଣ ପିଏଚଡି ଡକ୍ଟରେଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୪୯୩ ଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ୧୭୧୩ ଜଣ ପୁରୁଷ ରହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ତାଲିକାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୨୨୧୭ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହି ୨୧୨୫ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ୨୦୫୫ ପିଏଚଡି ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛି ।  ଯଦିଓ ତାମିଲନାଡୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଏହି ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଆସିଛି, କିନ୍ତୁ ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷରେ  ରାଜ୍ୟରେ ପିଏଚଡି ସ୍ନାତକ ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା । AISHE ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ତାମିଲନାଡୁରୁ ୫୩୨୪ ପିଏଚଡି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ବାହାରିଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୭୬୮ ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ୨୫୫୬ ଜଣ ଛାତ୍ର ସହ ଏହି ଲିଷ୍ଟର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ତାମିଲନାଡୁ । ସେହିପରି ୨୦୧୮-୧୯ରେ ରାଜ୍ୟ ୫୮୪୪ ପିଏଚଡି ଡିଗ୍ରୀଧାରୀ ବାହାରିଛନ୍ତି । 

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ତାମିଲନାଡୁର ମୋଟ ନାମଲେଖା ଅନୁପାତ (GER) ରେ ୨.୧% ହ୍ରାସର ପୃଷ୍ଠଭୂମି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହା ଆସିଛି  । ୨୦୨୦-୨୧ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ GER ୪୬.୯% ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ଏହା ୪୯%  ଥିଲା । ତେବେ, ଦେଶରେ ତାମିଲନାଡୁର ସର୍ବାଧିକ GER ରହିଛି, ଯେପରିକି ୨୦୨୦-୨୧ରେ ଜାତୀୟ GER ୨୫.୬ରୁ ୨୭.୩% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

   Related Posts