scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଜିର ଦିନରେ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲେ ଧୋନି, ୧୪୫ ବଲ୍‌ରେ ଖେଳିଥିଲେ ୧୮୩ ରନ୍‌ର ବିଶାଳ ପାରି…

31/10/2023 at 10:20 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୩୧।୧୦ : ୧୨ ବର୍ଷ ତଳେ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲେ ମାହି । ୨୦୦୫ ଆଜିର ଦିନରେ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଖେଳିଥିଲେ ବିସ୍ଫୋରକ ଇନିଂସ । ଆଉ ବୋଲରଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଧରାଶାୟୀ । ମାତ୍ର ୧୪୫ ବଲ୍‌ରେ କରିଥିଲେ ଦିନିକିଆ କ୍ୟାରିୟର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର । ୧୫ଟି ଚୌକା ଏବଂ ୧୦ ଛକ୍କାର ସହାୟତାରେ କରିଥିଲେ ୧୮୩ ରନ୍‌ ।

 ବର୍ଷ ୨୦୦୫ । ସ୍ଥାନ ଥିଲା ରାଜସ୍ଥାନ ଜୟପୁରର ସଓ୍ୱାଇ ମାନ୍‌ ସିଂହ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ । ବିରୋଧୀ ଟିମ୍‌ ଥିଲା ପଡୋଶୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା । ଆଉ ବୋଲିଂ ଆଟାକ ଥିଲା ଜବରଦସ୍ତ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଟସ୍‌ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟିମ୍‌ । ଆଉ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆଗରେ ଛିଡା କରିଥିଲା ବିଶାଳ ସ୍କୋର । ମୋଟ ୫୦ ଓଭର  ଖେଳରେ ୪ ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ କରିଥିଲା ୨୯୮ ରନ୍‌ । କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାର ଖେଳିଥିଲେ ୧୩୮ ରନ୍‌ର ଜବରଦସ୍ତ ପାରି ।

ଶେଷରେ ୨୯୯ର ଟାର୍ଗେଟ ନେଇ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ । କିନ୍ତୁ ଦଳକୁ ପ୍ରଥମର ଲାଗିଥିଲା ଝଟ୍‌କା । ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ମାତ୍ର ୨ରନ୍‌ କରି ଫେରିଥିଲେ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ୍‌ । ଆଉ ଏହାପରେ ପଡିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ସେତେବେଳରୁ ଯୁବ ବ୍ୟାଟର ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି । ୩ ନମ୍ବରରେ ନୂଆ ନୂଆ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିବା ଧୋନି ବେଶ୍‌ ରକ୍ଷାତ୍ମକଭାବେ ଖେଳିଥିଲେ । ଆଉ ଧୀରେ ଧୀରେ ନିଜ ପାରିକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇଥିଲେ ।

ଶେଷରେ ମାତ୍ର ୧୪୫ ବଲ୍‌ରେ ଖେଳିଥିଲେ ୧୮୩ ରନ୍‌ର ବିସ୍ଫୋରକ ପାରି । ଯେଉଁଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲା ୧୫ଟି ଚୌକା ଏବଂ ୧୦ ଛକ୍କା । ୧୨୬.୨୦ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ରେଟ୍‌ରେ ଧୋନି ହାସଲ କରିଥିଲେ ରନ୍‌ । ସେହିଦିନ ହିଁ ପୁରା ଦୁନିଆ ଦେଖିଥିଲା ମାହିଙ୍କ ଲମ୍ବା ଲମ୍ବା ଛକା । ଶେଷରେ ମାତ୍ର ୪୬.୧ ବଲ୍‌ରେ ଟାର୍ଗେଟ ପୂରଣ କରିଥିଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ । ମ୍ୟାଚ୍‌ ଶେଷ ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନିଙ୍କୁ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ମ୍ୟାଚ୍‌ର ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଧୋନିଙ୍କ ଏକପାଖିଆ ବ୍ୟାଟିଂ ଷ୍ଟାଇଲ ହିଁ ଭାରତକୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିଜୟରେ ସହାୟତା ହୋଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୦୪ରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ପାଦ ଥାପିଥିଲେ । ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ମାହି । ୨୦୧୪ରେ ଟେଷ୍ଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୯ରେ ଉଭୟ ଦିନିକିଆ ଓ ଟି-୨୦ରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ୯୦ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ଧୋନି ୪୮୭୬ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୬ଟି ଶତକ ରହିଥିବା ବେଳେ ୩୩ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରହିଛି । ସେହିପରି ୩୫୦ଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିବା ବେଳେ ୧୦୭୭୩ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ୧୦ଟି ଶତକ ରହିଥିବା ବେଳେ ୭୩ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରହିଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ୯୮ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଛନ୍ତି ଧୋନି । ଏଥିରେ ୧୬୧୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ମାତ୍ର ୨ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ରହିଛି । ଧୋନିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୧୧ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୦୭ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ, ୨୦୧୩ ଆଇସିସି ଚମ୍ପିଆନ୍ସ ଟ୍ରଫି ବିଜେତା ହୋଇଥିଲା । ଟେଷ୍ଟରେ ନମ୍ବର ଓ୍ୱାନ୍‌ ହୋଇଥିଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ।

   Related Posts