ଯେବେ ବିଶ୍ୱକପରେ ମୋର୍ଗାନ କରିଥିଲେ ଛକାର ବର୍ଷା, ଆଜି ବି ବଜାୟ ରହିଛି ରେକର୍ଡ

Published By : Prameya-News7 Bureau | June 18, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୬: ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଜୁନ୍ ୧୮ ଗୋଟିଏ ବିଶେଷ ଦିନ । ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୧୯ରେ ଏହି ଦିନ, ଇଂରାଜୀ କ୍ରିକେଟର ଇଏନ୍ ମୋର୍ଗାନ୍ ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟରର ଓଲ୍ଡ ଟ୍ରାଫର୍ଡ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ତା’ପରେ ମୋର୍ଗାନ ODI ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୧୯ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ୭୧ଟି ବଲରେ ୧୪୮ ରନର ଅଧିନାୟକ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। 

ଏହି ସ୍ମରଣୀୟ ଇନିଂସରେ ଇଏନ୍ ମୋର୍ଗାନ୍ ୧୭ ଛକା ଓ ଚାରି ଚଉକା ମାରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ମୋର୍ଗାନ୍ ଏକ ODI ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ ୬ ଟି ଛକା ମାରିବାର ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ମୋର୍ଗାନ୍ ଏବି ଡି ଭିଲିୟର୍ସ, ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଥିଲେ । ମୋର୍ଗାନଙ୍କ ଏହି ରେକର୍ଡ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଆସିଛି । 

ଇଏନ୍ ମୋର୍ଗାନ୍ ୧୪୮ ରନ ଇନିଂସ ବଳରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ତାରକା ସ୍ପିନର ରସିଦ ଖାନଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ଧୋଇଥିଲେ । ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ରସିଦ ଖାନ ୯ ଓଭରରେ ୧୧୦ ରନ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଧାର୍ଯ୍ୟ ୫୦ ଓଭରରେ ୬ ୱିକେଟ୍ ହରାଇ ୩୯୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ଏହାର ଜବାବରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଳ ୮ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୨୪୭ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । 

ଏହି କାରଣରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ମ୍ୟାଚକୁ ୧୫୦ ରନରେ ଜିତିଥିଲା। ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ରେ ଇଏନ୍ ମୋର୍ଗାନ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ଇଏନ୍ ମୋର୍ଗାନଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରାୟ ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିଲା । କହିବାକୁ ଗଲେ ମୋର୍ଗାନ ହେଉଛନ୍ତି ଇଂଲଣ୍ଡର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ODI ଅଧିନାୟକ । ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୦୨୯ରେ ODI ବିଶ୍ୱକପ ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲା । 

ମୋର୍ଗାନ୍ ୧୨୬ଟି ODI ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଇଂରାଜୀ ଦଳକୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଟିମ୍‌କୁ ୭୬ ତମ ବିଜୟ ମିଳିଥିଲା । ମୋର୍ଗାନ ଟି-୨୦ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲରେ ୭୨ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଥିଲେ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସେମାନେ ୪୨ ଟି ଜିତିଥିଲା ଦଳ । ମୋର୍ଗାନ୍ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରରେ ମୋଟ ୨୪୮ଟି ODI ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୧୪ ଶତକ ସହିତ ୭୭୦୧ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । 

ଟେଷ୍ଟରେ ମୋର୍ଗାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ମିଳିନଥିଲା । ସେ ୧୬ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୨ ଶତକ ସହିତ ୭୦୦ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ମୋର୍ଗାନ୍ ମୋଟ ୧୧୫ଟି-୨୦ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୧୪ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସହ ୨୪୫୮ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ମୋର୍ଗାନ୍‌ଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ଥିଲା ୧୩୬.୧୮ । 





News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.