oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ଅରୁଣ ବାଲୀଙ୍କ ନିଧନ, ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତୁହାକୁ ତୁହା ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ, ୧୫ରେ ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲୀ: ପଦ୍ମାବତୀ ଟ୍ରଲରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା, ୧୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୧୦ ଧୀବର
  • ||

ଚିଲିକାରେ ଫସିଥିବା ଜାହାଜରୁ କଢା ଯିବ ତେଲ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରକ୍ରିୟା

28/08/2019 at 7:25 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮।୮- ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ଚିଲିକାର ରାଜହଂସ ନିକଟ ସମୁଦ୍ରକୂଳରେ ଫସି ରହିଥିବା ମାଲେସିଆ ଜାହାଜରୁ ତେଲ ନିଷ୍କାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବୁଧବାରରେ  ପାଇପ୍ ବିଛା କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାରରୁ  ତେଲ ବାହାର କରାଯିବ । ତେବେ ଚିଲିକା ପ୍ରତି କୌଣସି ବିପଦ ନଥିବା ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

 ଚିଲିକା କୂଳରେ ଫସିଥିବା ମାଲେସିଆ ଜାହାଜରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ତେଲ କାଢିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା । ତେଲ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ୨ ଟି ଟିମ୍ ରେ ୯ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଲାଗିଛନ୍ତି । ବାଲେଶ୍ବରରୁ ୬ ଜଣ ଏବଂ କୋଲକାତାରୁ ୩ ଜଣ ଆସିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକ ।

ଏଥିପାଇଁ ଜାହାଜଠାରୁ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଚିଲିକା କୂଳରେ ବିଛା ଯାଇଛି ୫୫୦ ମିଟର ପାଇପ୍ । କଣ୍ଟେନର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ତେଲ ବାହାର କରାଯିବ । ଜାହାଜରେ ୩୦ ହଜାର ଲିଟର୍ ଡିଜେଲ, ୧ ହଜାର ଲିଟର୍ ଲ୍ୟୁବ୍ ଅଏଲ ଏବଂ ୨ଶହ ଲିଟର ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍ ଅଏଲ ରହିଛି ।  ତେଲ ନିଷ୍କାସନ ପରେ କଣ୍ଟେନର ଏବଂ ଜାହାଜକୁ ମାଲେସିଆ ଫେରାଇବାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଜାହାଜଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି କୂଳରେ ଫସିରହିଥିବା କଂଟେନରଟି ଗୋଟିଏ ପାଖକୁ ଢଳିବାରେ ଲାଗିଛି । ଜୁଆର ମାଡରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇ କଂଟେନର ମଧ୍ୟକୁ ପାଣି ପଶୁଛି । ଫଳରେ ଏହା ବୁଡିଯିବା ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ମତ୍ସଜୀବୀ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଚିଲିକା ପ୍ରତି କୌଣସି ବିପଦ ନଥିବା ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts