AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଚଢାଉ, ଦେଢ଼ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା: ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳର ହେବ ନାର୍କୋ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେଲା ପୁରୁଣା ପେନସନ୍ ସ୍କିମ, ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

13/01/2023 at 6:01 PM

ଶିମଲା ୧୩।୧: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂହ ସୁଖୁ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଲାଗି ପୁରୁଣା ପେନସନସ୍କିମ୍‌ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପୁରୁଣା ପେନସନ ସ୍କିମ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି କଂଗ୍ରେସର ବିଚାରଧାରା ଭଲପାଇବା, ଭାଇଚାରା ଓ ସତ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଲୋହରୀ ଶୁଭ ଅବସରରେ ହିମାଚଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦାବି ଓପିଏସ୍ ଲାଗୁ କରିବାରେ ମୋତେ ବହୁତ ଖୁସି ଅନୁଭବ ହେଉଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ମଚାରୀ ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ସହ କାନ୍ଧକୁ କାନ୍ଧ ମିଳାଇ ହିମାଚଳ ବିକାଶରେ ସେମାନଙ୍କ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରିବେ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତବର୍ଷ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଓପିଏସ୍ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଥିଲା।

କଂଗ୍ରେସ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କାଳରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଯଦି ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ହୁଏ ତେବେ ଓପିଏସ୍‌ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପ୍ରତିସ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଖୁ ଏବେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଳର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିସ୍ରୁତି ପାଳନ କରିଛନ୍ତି।ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କାଳରେ ଓପିଏସ୍ ଦାବି ଏତେ ଜୋର ଧରିଥିଲା ଯେ ରାଜ୍ୟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ନେତା ପ୍ରେମ କୁମାର ଧୂମଲ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଣା ପେନସନ ସ୍କିମ୍‌ ସପକ୍ଷରେ କହିଥିଲେ। ଧୂମଲ କହିଥିଲେ ଯେ ସାରା ଜୀବନ ଦେଶ ଓ ପ୍ରଦେଶର ସେବା କରୁଥିବା ସରାକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ପେନସନ୍‌ ମିଳିବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ପୁରୁଣା ପେନସନ୍‌ ସ୍କିମ୍ ଦାବିରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଗତବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଅନସନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୪ ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି ଓ ଏହି ସଂଖ୍ୟାର ଅନେକ ଅଧିକ ପେନସନଭୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଖାସ ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଭଳି ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କାଳରେ ପୁରୁଣା ପେନସନ୍‌ ସ୍କିମ ଦାବି ଜୋର ଧରିଥିଲା।

   Related Posts