oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ରେଳ ବଜେଟରୁ ଓଡିଶାକୁ ଏଥର କଣ ମିଳିଲା ଜାଣନ୍ତୁ

1/02/2019 at 9:01 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧|୨: ରେଳ ବଜେଟରୁ ଓଡିଶାକୁ ଏଥର ମିଳିଛି ୭୦୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଏହା  ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ, ବିଦ୍ୟୁତିକରଣ, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା, ୱାର୍କସପ, ରେଳ ଧାରଣା ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ବାବଦରେ ଏହି ପାଣ୍ଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଏହି ପାଣ୍ଟି ମଧ୍ୟରୁ ୨୬୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ନୂଆ ରେଳ ଲାଇନ ବିଛାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଏହା ୬୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଗତ ବର୍ଷ ମାତ୍ର ୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହା ୧୮୧ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ ଅନୁଗୁଳ-ସୁକିନ୍ଦା ରୋଡ ୯୮.୭ କି.ମି ପାଇଁ ୨୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମିଳିଥିବାବେଳେ  ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ୮୨ କି.ମି ରେଳ ଲାଇନ ପାଇଁ ୪୦୦କୋଟି, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୋଡ-ବଲାଙ୍ଗିର ୨୮୯ କି.ମି ପାଇଁ ୩୫୦କୋଟି, ତାଳଚେର-ବିମଳାଗଡ ୧୫୪ କି.ମି ପାଇଁ ୧୫୦ କୋଟି, ଜୟପୁର-ମାଲକାମଗିରି ୧୨୭ କି.ମି ପାଇଁ ୭୦କୋଟି, ଜୟପୁର-ନବରଂଗପୁର ୩୮କି.ମି ପାଇଁ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି ।

ସେହିଭଳି ସମ୍ବଲପୁର-ତାଳଚେର ମଧ୍ୟରେ ରାସ୍ତା ଦୋହରିକରଣ ପାଇଁ ୨୪୯ କୋଟି, ସମ୍ବଲପୁର – ଟିଟିଲାଗଡ ରାସ୍ତାର ଦୋହରିକରଣ ପାଇଁ୧୭୦ କୋଟି, ବାଂଶପାଣି-ଜଖପୁରା ରାସ୍ତାର ଦୋହରିକରଣ ପାଇଁ ୮୫ କୋଟି, ଭଦ୍ରକ-ନିର୍ଗୁଣ୍ଡି ତୃତୀୟ ଲାଇନ ପାଇଁ ୮୬ କୋଟି, ବିଜାନଗରମ-ସମ୍ବଲପୁର ତୃତୀୟ ଲାଇନ ପାଇଁ ୩୫୦ କୋଟି , ଜରପଡା-ବୁଢାପଙ୍କ ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଲାଇନ ପାଇଁ ୧୨୦କୋଟି, କୋରାପୁଟ-ସିଂଗାପୁର ରୋଡ ଦୋହରିକରଣ ପାଇଁ ୨୦୫ କୋଟି, ବୁଢାପଙ୍କ-ସାଲେଗାଓଁର ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଲାଇନ ପାଇଁ ୨୧୦ କୋଟି, ମନୋହରପୁର-ବନ୍ଧମୁଣ୍ଡା ତୃତୀୟ ଲାଇନ ପାଇଁ ୪୦ କୋଟି, ଝାରସୁଗୁଡା-ରାଉରକେଲା ତୃତୀୟ ଲାଇନ ପାଇଁ ୧୫୦ କୋଟି , ବନ୍ଧମୁଣ୍ଡା-ରାଉରକେଲା ତୃତୀୟ ଲାଇନ ପାଇଁ  ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts