scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରେ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଅଶୁଭ ଅକ୍ଟୋବର : ୯୯ ମହାବାତ୍ୟା, ୧୪ ଫାଇଲିନ, ୧୫ ହୁଡହୁଡ, ୧୮ ତିତଲି

11/10/2018 at 2:17 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୧|୧୦: ତିତଲି ଯେମିତି ଡରାଉଥିଲା ସେମିତି କିଛି ବଡଧରଣର ବିର୍ଯ୍ୟୟ ସୃଷ୍ଟି କରିନି ସତ, କିନ୍ତୁ ଅତୀତରେ ଓଡିଶାରେ ଏମିତି ଅନେକ ବାତ୍ୟା ଓଡିଶାର ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଭାଂଗିଦେଇଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟ, ଯାହାର ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଛାତି ଥରି ଉଠେ । କାରଣ  ତାହା ମାତ୍ର କେଇ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସବୁକିଛି ଛାରଖାର କରିଦେଇଥାଏ । ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସିନା ଚାଲିଯାଇଥାଏ ହେଲେ ଛଡ଼ିଯାଇଥାଏ ତାର ବିଧ୍ବସଂର ପାଦ ଚିହ୍ନ । ସେମିତି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ  ୧୯୯୯ ଓ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ।

୯୯ ମହାବାତ୍ୟା :

ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଶୁଭ ଅକ୍ଟୋବର।  ୧୯୯୯, ୨୦୧୩ ଓ ୨୦୧୪ରେ  ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ଆଣିଛି ବିନାଶ। ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଦେଖିଛନ୍ତି ମହାବାତ୍ୟା ଓ ଫାଇଲିନ୍‌ର କରାଳ ରୂପ। ୧୯୯୯ ଅକ୍ଟୋବର ୨୯, କେମିତି ବା ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଏଇ ତାରିଖକୁ ଭୁଲି ପାରିବେ । ସେଦିନ ଆସିଥିବା ମହାବାତ୍ୟା କେତେ ମାଆଙ୍କ କୋଳଶୂନ୍ୟ କରିଦେଇଛି । କେତେ ସଧବାଙ୍କୁ ବିଧବା ସଜେଇଛି ତାର କଳନା ନାହିଁ ।ଆଜି ବି ମନେ ପଡ଼ିଲେ ଏରସମାବାସୀଙ୍କ ଆଖି ଲୁହ ଛଳଛଳ ହୋଇଯାଏ । ୨୫ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୯୯ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧିଥିଲା ମହାବାତ୍ୟା । ନଭେମ୍ବର ୪ରେ ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରେ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ଆଗରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ତୁହାକୁ ତୁହା ବର୍ଷା। ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ପବନ ମଧ୍ୟ କିଛି କମ୍‌ ନଥିଲା । ହେଲେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା ମହାବାତ୍ୟାର ତାଣ୍ଡବ। ଘଣ୍ଟାକୁ ୨୬୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁଥିଲା ପବନ । ତା ସାଙ୍ଗକୁ ଜୁଆର ମାଡ଼ ବି କମ୍‌ ନଥିଲା । ୩୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଆଡ଼କୁ ମାଡ଼ି ଆସିଥିଲା  ୧୬ରୁ ୨୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଜୁଆର ।ସରକାରୀ ଭାବେ ୩୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ । କାରଣ କେବଳ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାସହରା ହୋଇ ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହିଥିଲେ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫସଲ ସହ ପ୍ରାୟ ୪.୪୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

୨୦୧୩ ଫାଇଲିନ :

ମହାବାତ୍ୟାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ବାତ୍ୟାକୁ ସମ୍ନା କରିଥିଲା ଓଡ଼ିଶା ।୨୦୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ରେ ଗଞ୍ଜାମ ଗୋପାଳପୁରରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁଥିଲା ଫାଇଲିନ୍‌ । ବାତ୍ୟାରେ ବିଶେଷ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଥିଲା ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା । ତେବେ ଆଗୁଆ ସୂଚନା  ଓ ଉନ୍ନତ ଯୋଗାଯୋଗର ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥିଲେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ । ତଥାପି ଫାଇଲିନରେ  ୪୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସରକାରୀ ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ ଗଲ୍ପ ଦ୍ବୀପରେ ଏକ ଅବପାତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲା ଜାପାନ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ । ତେବେ ଫାଇଲିନ ସିନା ଗଲ୍ପ ଦ୍ବୀପରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ  ୭ ତାରିଖ ବେଳକୁ ତାହା ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବରରେ ପହଁଞ୍ଚି ସାରିଥିଲା । ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଆଖିରେ ରଖି ସରକାର ସଜାଗ ହେବା ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ । ହାତ ଗଣତି ଦିନ କେଇଟାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ଯାହା ଗତ ୨୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସ୍ଥାନ୍ତାନ୍ତର । ଫାଇଲିନ ପାଇଁ ୧୨ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ୪୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି ।

୨୦୧୪ ହୁଡହୁଡ :

୨୦୧୪ ଅକ୍ଟୋବରରେ  ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ହୁଡ଼ହୁଡ଼ । ଅକ୍ଟୋବର ୮ ତାରିଖରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରୀକ ଝଡ଼ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇଥିଲା । ତେବେ ୧୨ ତାରିଖରେ ହୁଡ଼ହୁଡ଼ ସ୍ଥଳଭାଗକୁ ଛୁଇଁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହୁଡ଼ହୁଡ଼ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଥିଲା ଓଡ଼ିଶା । କାରଣ  ବିଶାଖାପାଟଣାରେ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁଥିଲା ହୁଡ଼ହୁଡ଼ । ସେହିପରି  ବଙ୍ଗୋପସାଗରେ ୨୦୦୯ ଆଇଲା ମଧ୍ୟ କିଛି କମ୍‌ ନଥିଲା ।କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ତାହାର ପ୍ରଭାବ ସେତେଟା ପଡ଼ିନଥିଲା । ତେବେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଥିଲା । ୩୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସହିତ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts