ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଲୋକ ବହୁତ ଡାକ୍ତର କମ୍, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପାସ୍ କରୁଛନ୍ତି ୧୦୨୫ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌

10/08/2022 at 10:00 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦/୦୮: ତାମିଲନାଡୁ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦ ହଜାର ୭୨୫ ଜଣ ଡାକ୍ତର ପ୍ରତି ବର୍ଷ ତିଆରି କରୁଛି । ଏଠାରେ ରହିଛି ମୋଟ ୭୦ଟି ମେଡିକାଲ କଲେଜ । ୩୮ଟି ସରକାରୀ ଓ ୩୨ଟି ଘରୋଇ । ଏହା ପଛକୁ ରହିଛି କର୍ଣ୍ଣାଟକ । ଏଠାରେ ମୋଟ ୬୩ଟି ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୧୦ ହଜାର ୧୪୫ ଜଣ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ପାସ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ୯୮୯୫, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୯୦୫୩, ଗୁଜରାଟ ୫୭୦୦, କେରଳ ୪୨୫୫, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ୪୦୮୦, ରାଜସ୍ଥାନ ୪୦୦୫ ଡାକ୍ତର ପ୍ରତି ବର୍ଷ ତିଆରି କରୁଛି । ଆମ ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ୩୧ଟି ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ ବର୍ଷକୁ ୫୩୩୫ ଏମବିବିଏସ୍‌ ଡାକ୍ତର ପାସ୍‌ କରୁଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୨୭ଟି କଲେଜରୁ ୪୨୨୫ ଜଣ, ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ୩୪ଟି କଲେଜରୁ ୫୦୫୦ ଜଣ ଡାକ୍ତର ପ୍ରତି ବର୍ଷ ବାହାରୁଛନ୍ତି ।

ଏବେ ଆସିବା ଆମ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାକୁ । ଚଳିତ ୨୦୨୨ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ଆମ ରାଜ୍ୟରୁ ୧୦୨୫ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ପାସ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ହଜାରେରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତର ବାହାରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍‌ ଥିଲା । ଗତ ଜୁଲାଇ ୧୮ ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବକିଶୋର ଦାସ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ୨୦୧୮ରେ ରାଜ୍ୟରେ ଉଭୟ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ ୬୬୨ ଜଣ ଏମବିବିଏସ୍‌ ପାସ୍‌ କରିଥିଲେ ।

୨୦୧୯ରେ ଏହା ୭୩୭, ୨୦୨୦ରେ ୭୫୮, ୨୦୨୧ରେ ୬୪୦ରେ ସୀମିତ ଥିଲା । କୋରାପୁଟ ଓ ବାରିପଦା ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍‌ ବାହାରିବା ପରେ ୨୦୨୨ରେ ଏହା ୧୦୨୫ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ନୂଆପଡାରୁ ନବରଙ୍ଗପୁର । ଗଜପତିରୁ ମୟୂରଭଂଜ । ରାଜ୍ୟର ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସବୁବେଳେ ଲାଗି ରହିଛି ଡାକ୍ତର ସଙ୍କଟ । ଦୁର୍ଗମ ଓ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ବେଶି ଉତ୍କଟ ।

ଦେଶରେ ପ୍ରତି ୧୦୮୦ ଲୋକରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି । ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତି ଦୁଇ ହଜାର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ୨୦୨୧ର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶାର ଜନସଂଖ୍ୟା ୪ କୋଟି ୬୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ । ପ୍ରତି ହଜାରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ହିସାବରେ ଆମକୁ ଆବଶ୍ୟକ ୪୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଡାକ୍ତର ।

ଏବେ କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ ଉଭୟ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ପାଖାପାଖି ୨୭ ହଜାର ଡାକ୍ତର ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ହାର ସହ ସମାନ ହେବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ଆହୁରି ୧୯ ହଜାର ଡାକ୍ତର ଆବଶ୍ୟକ । ଗତ ସଂସଦ ଅଧିବେଶନରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ମୋଟ ୩୨୨ଟି ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ୪୮ ହଜାର ୧୨ଟି ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ସିଟ୍‌ ରହିଛି ।

ସେହିପରି ୨୯୦ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ୪୩ ହଜାର ୯୧୫ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ ସିଟ୍‌ ଅଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ୯ଟି ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ୧୩୭୫ ସିଟ୍‌ ଓ ୪ଟି ଘରୋଇ କଲେଜରେ ୭୫୦ ସିଟ୍‌ ରହିଛି । ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟ ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷାରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ସ୍ଥାଣୁ ହୋଇ ବସିଥିଲା ।

କଟକ, ବୁର୍ଲା ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ ଯେତିକି ଡାକ୍ତର ବାହାରୁଥିଲେ ସେଥିରେ କାମ ଚଳୁଥିଲା । ପରେ କିଛି ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଖୋଲିବାରୁ ସ୍ଥିତିରେ ସାମାନ୍ୟ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥିଲା । ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ୨୦୧୭-୧୮ ମସିହାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ନୂଆ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

୨୦୧୭ରେ କୋରାପୁଟ ଓ ବଲାଙ୍ଗିର ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା । ୨୦୧୮-୧୯ରେ ବାରିପଦା ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ଏବଂ ୨୦୨୦-୨୧ରେ ପୁରୀରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । ୨୦୨୨-୨୩ ମସିହାରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ କେନ୍ଦୁଝରରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ।

ସେଥିପାଇଁ ନ୍ୟାସନାଲ ମେଡିକାଲ କମିଶନ (ଏନ୍‌ଏମ୍‌ସି)ର ମାନଦଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସଂଖ୍ୟକ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ, ସହଯୋଗୀ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ତାଳଚେର ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ନାମ ଲେଖା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ୨୦୨୩-୨୪ ମସିହାରେ ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୦୨୪-୨୫ରେ ଯାଜପୁର ଓ ଫୁଲବାଣୀରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରୀ ପାଠ ପଢ଼ିବା ନିମନ୍ତେ ଅଧିକ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ନ ଥିଲା । ଡାକ୍ତର ସଙ୍କଟ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନର ବାଟ ପାଉନଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ନୂଆ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଖୋଲିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏ ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ କଲେଜ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ କଲେଜ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

୨୦୩୦ ମସିହା ବେଳକୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷକୁ ଅଢ଼େଇ ହଜାର ଡାକ୍ତର ବାହାରିବେ । ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରୀ ଶିକ୍ଷାରେ ଅଣ୍ଟା ସଳଖୁଛି ଓଡ଼ିଶା । ଏସବୁ କଲେଜରୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ କରି ଡାକ୍ତର ବାହାରିଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଏହି ସଙ୍କଟ ଦୂର ହେବ ବୋଲି ଆଶା ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ସରକାର ।

   Related Posts