oroinfra
maganna
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋହନା: ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା କାନ୍ଥ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାରର ୪ ସଦସ୍ୟ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ସତ୍ୟପାଲ ମଲିକ୍, କହିଲେ ମୁଁ ଏବେ ସ୍ୱାଧୀନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ଅରୁଣ ବାଲୀଙ୍କ ନିଧନ, ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତୁହାକୁ ତୁହା ବର୍ଷା, ଆସୁଛି ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ, ୧୫ରେ ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲୀ: ପଦ୍ମାବତୀ ଟ୍ରଲରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା, ୧୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ୧୦ ଧୀବର
  • ||

୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପିତ ; ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ୮.୫ ପ୍ରତିଶତ, ଋଣ ଭାର ୧ ଲକ୍ଷ ୬ ହଜାର କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି

28/06/2019 at 6:24 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮/୬ : ବିଧାନସଭାରେ ଆଜି ରାଜ୍ୟ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ।  ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମୋଟ ୧ଲକ୍ଷ ୩୯ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଯେଉଁଥିରେ ରାଜସ୍ବ ଆୟ ହେଲା ୧ଲକ୍ଷ ୧୫ହଜାର ୨୬୬କୋଟି ଟଙ୍କା । ଋଣ ଓ ଅନ୍ୟ ସୂତ୍ରରୁ ବାକି ୨୩ହଜାର ୭୩୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଣିବେ ସରକାର । ତେବେ ରାଜ୍ୟର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୮.୫ ପ୍ରତିଶତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ । ଚଳିତ ବଜେଟ୍‌ରେ କୃଷିକୁ ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । କୃଷି ବଜେଟ୍‌ରେ ମୋଟ ୨୦ହଜାର ୭୧୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି  ।

ଯେଉଁଥିରୁ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ୭୫ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ୫୬ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଫନି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଂଚଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ବଜେଟରେ ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି  ଶିକ୍ଷା ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୯ହଜାର ୪୯୨କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସମଗ୍ର ଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ୨୫ଶହ ୫୦କୋଟି ରହିଛି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୬ହଜାର ୮୨୮କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ସରକାର । ଯେଉଁଥିରେ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ପାଇଁ ୧୨ଶହ ୩କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହିଳାଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବୀମାକୁ ୧୦ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ପାଇଁ ୫ହଜାର କୋଟି ଏବଂ ଏଥି ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ସହରାଞ୍ଚଳରେ  ୭୯୩ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାଇଁ  ୭୦୩କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଓ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଲାଗି ୪ହଜାର ୮୨୦କୋଟି ଟଙ୍କାର  ପ୍ରାବଧାନ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଫନି ପ୍ରଭାବିତ ଅଂଚଳ ଲାଗି ୫ଲକ୍ଷ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଯାଗା ମିଶନ ପାଇଁ ୧୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ସରକାର । ଯେଉଁଥିରେ ଗରିବ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଜମି ପଟ୍ଟା ଯୋଗାଇଦେବେ ସରକାର ।      

ମମତା ଯୋଜନା ପାଇଁ ୩୦୫କୋଟି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଯୋଜନା ପାଇଁ ୩୦୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ । ମହିଳା ଶିଶୁ ବିକାଶ ଓ ମିଶନ ଶକ୍ତି ପାଇଁ  ପାଇଁ ମୋଟ୍‌ ୩୪ଶହ ୫୭କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ପାଇଁ ୪୧୧କୋଟି, ଗୃହ ବିଭାଗ ଲାଗି ୫ହଜାର ୨୯୮କୋଟି, ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଲାଗି ୧ହଜାର ୧୩୦କୋଟି, ଆଇନ୍‌ ବିଭାଗ ପାଇଁ ୪୪୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି । ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ଲାଗି ୨୭ହଜାର ୯୪୨କୋଟି, ପୁର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ପାଇଁ ୪ହଜାର ୪୯କୋଟି,  ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପାଇଁ ୧୬ହଜାର ୪୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପାଇଁ ୨୩ଶହ ୭୫କୋଟି ବ୍ୟୟ ବରାଦ୍‌ ହୋଇଛି । ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ପାଇଁ ୫ହଜାର ୫୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ । ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ପାଇଁ ୯ହଜାର ୭୧୩କୋଟି ବ୍ୟୟ ବରାଦ୍‌ କରାଯାଇଛି ।  

   Related Posts