ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ଜନ୍ମିତ ନ୍ୟୁରୋସର୍ଜନ ପାଇବେ ସମ୍ମାନଜନକ AANS ପୁରସ୍କାର, ଆମେରିକା ସୋସାଇଟି ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା

26/08/2021 at 11:18 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୬/୦୮: ଭାରତ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଆଣିଛନ୍ତି ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ତଥା ଓଡ଼ିଶାରେ ଜନ୍ମିତ ସ୍ନାୟୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ବସନ୍ତ କୁମାର ମିଶ୍ର । ସେ ସ୍ନାୟୁ ସର୍ଜରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଲାଇଫ୍‌ ଟାଇମ୍‌ ଆଚିଭ୍‌ମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡ ପାଇବାକୁ ମନୋନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ଆମେରିକାନ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ନ୍ୟୁରୋଲୋଜିକାଲ୍‌ ବା AANS ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ।        

ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା । ସେ ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ସାହିତ୍ୟିକ ବୈଦ୍ୟନାଥ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁତ୍ର । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଡି ହିନ୍ଦୁଜା ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର, ମୁମ୍ବାଇର ସ୍ନାୟୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ଗାମା କ୍ନାଇଫ୍‌ ରେଡିଓ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ପୁରସ୍କାର ବାସ୍ତବରେ ନ୍ୟୁରୋସର୍ଜରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଉଚ୍ଚମାନର ଚିକିତ୍ସା ସେବାର ଏକ ମାନ୍ୟତା ଅଟେ । ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଅଗ୍ରଗତି ଅତୁଳନୀୟ ଏବଂ ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ପରିଶ୍ରମର ଦୁନିଆରେ ଭାରତକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ କରିପାରିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଯତ୍ନଶୀଳତା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଏବଂ ଏହାକୁ ବହୁତ ଉଚ୍ଚ  ସ୍ଥାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଛି । ଏଥିସହିତ ନ୍ୟୁରୋସର୍ଜନମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଭାବ ରହିଛି । ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୨ହଜାର ନ୍ୟୁରୋସର୍ଜନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରହିଛନ୍ତି । ଯାହାକି ଭାରତ ଭଳି ଦେଶରେ ବହୁତ କମ୍‌ ।

ସେ ୨୦୧୮ ରେ ‘ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମେଡିକାଲ୍ ପର୍ସନ୍’(ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମେଡିକାଲ୍ ଆୱାର୍ଡ) ବର୍ଗରେ ସମ୍ମାନଜନକ ଡ. ବିସି ରୟ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ସେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର-ଗାଇଡ୍ ଆନିୟର୍ସମ୍ ସର୍ଜରୀ କରିବାରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ସର୍ଜନ୍ ।  

   Related Posts