scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ମେନ୍ୟୁରେ ଦେଶୀ ଖାଦ୍ୟ: ପରଶା ଯିବ ପଖାଳ, ଭଜା ଓ ବଡିଚୁରା

10/01/2023 at 11:55 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୦/୦୧: ୱାର୍ଲଡ କପ୍‌ ହକି ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବେ ଉତ୍ସବମୁଖର । ମେ ଫେୟାର, ସ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରିମିୟମ, ସ୍ୱସ୍ତି ଗ୍ରାଣ୍ଡ, ହୋଟେଲ ଆଇଟିସି ୱେଲକମ୍‌, ତାଜ ବିଭାନ୍ତା ଏବଂ ସ୍ୟାଣ୍ଡିସ ଟାୱାର ଭଳି ସହରର ୯ ପ୍ରମୁଖ ହୋଟେଲରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଖେଳାଳିଙ୍କ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଖେଳାଳିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ସହ ଡାଏଟ ଓ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟକୁ ନେଇ ହୋଟେଲଗୁଡିକର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବେଶ ଯତ୍ନବାନ ରହିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗାଇଡଲାଇନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହା ବାଦ ଟିମ୍‌ ଗୁଡିକର ନିଜସ୍ୱ ଡାଏଟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁସାରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପରଶା ଯାଉଛି । ହୋଟେଲ ସ୍ୱସ୍ତି ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ହକି ଦଳ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏଠାରେ ସକାଳ ଜଳଖିଆରେ ଖେଳାଳି ଟୋଷ୍ଟ ଏବଂ ବ୍ରାଉନି ସହ କେନ୍‌ ଜୁସ୍‌କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ମେନ୍ୟୁରେ ରହିଛି କ୍ଷୀର ସହ ଅଣ୍ଡାର ଏକ ଡିସ୍‌ ।

ଓଡ଼ିଆ ଖାଦ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ମଧ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରମୋଟ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଡାଲମା, ଭାତ ସହ ପୁରୀର ସ୍ୱାଦ ନେଇଛନ୍ତି ଖେଳାଳି ।ଗେମ୍‌ ଯିବାର ୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଛେନା ପୋଡ଼, ରସଗୋଲା ଖାଇବାକୁ ଖେଳାଳି ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ କ୍ରୀଡାବିତ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ଗ୍ରାମ ଚିକେନ ସାମିଲ କରୁଛନ୍ତି । ମାଛ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଏତେଟା ପସନ୍ଦ ଆସୁନାହିଁ । ସର୍ଟେଡ, ଚିଲିି ଗାର୍ଲିକ ଏବଂ ଗ୍ରିଲଡ୍‌ ଚିକେନ ଖାଇବାକୁ ବେଶି ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ଖେଳାଳି ।

ସେହିଭଳି ଗାର୍ଲିକ ନାନ୍‌, ପାସ୍ତା, ନୁଡଲ୍ସ, ଖେଳ ପାଇଁ ବାହାରିବାର ପ୍ରାୟ ୨ ଘଣ୍ଟା ଆଗରୁ ଖେଳାଳି ଟପ୍‌ ଅପ୍‌ ମିଲ୍‌ ନେଉଛନ୍ତି । ଏହାବାଦ ଏନର୍ଜି ବାର, ହ୍ୱାଇଟ ଏବଂ ବ୍ରାଉନ ବ୍ରେଡ୍‌ରେ ନିଜେ ଟୋଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଇବାକୁ କିଛି କିଛି ଖେଳାଳି ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ମେନ୍ୟୁରେ ପିନଟ୍‌ ବଟର ଏବଂ ହନି ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

ଖେଳାଳି ସାଲାଡ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଫଳ ନିଜେ ଛଡାଇ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ପଖାଳ, ଭଜା, ବଡିଚୁରା, ଦହି ବାଇଗଣ ଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଚଖାଇବାର ଯୋଜନା ରହିଥିବା ହୋଟେଲର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର କୌଶିକ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ।

ସ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରିମିୟମ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ହୋଟେଲରେ ମାଲେସିଆ ଏବଂ କୋରିଆ କ୍ରୀଡାବିତଙ୍କ ରହିବା ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏବେ କୋରିଆ ଖେଳାଳି ରହୁଥିବା ବେଳେ ୧୭ରୁ ମାଲେସିଆ ଖେଳାଳି ଆସିବେ । ଏଠାରେ ମେନ୍ୟୁରେ କୋରିଆ ଖାଦ୍ୟ ସହ ନୁଡୁଲ୍ସ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରୋଟିନ ଏବଂ ସାଲାଡ ସହ ଷ୍ଟିମ, ଗାର୍ଲିକ, ସର୍ଟେଡ ଚିକେନକୁ ଖେଳାଳି ବେଶି ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ହୋଟେଲର ଏକଜିକ୍ୟୁଟିଭ ସେଫ୍‌ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସି କହିଛନ୍ତି, ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସହ ଭାତକୁ କିଛି କିଛି ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି । ଖେଳାଳି ଯେଭଳି ଫୁଡ ପଏଜନିଂ ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନା ନ କରନ୍ତି ତାକୁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି ।

   Related Posts