scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁଶୂନ୍ୟ ସପ୍ତାହରେ ବଢିଲା ସଂଖ୍ୟା: ଦୋଷ ଲଦାଲଦି ହେଲେ ପରିବହନ ବିଭାଗ, ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ

8/12/2023 at 9:06 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୮/୧୨: ଚଳିତବର୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁଶୂନ୍ୟ ସପ୍ତାହ ସରିଛି । ହେଲେ ଗତଥରଠୁ ଏଥର ବଳିଯାଇଛି ମୃତ୍ୟୁ ହାର । କେଉଁଠି ଦୁର୍ଘଟଣା ଏକାବେଳକେ ୫ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ହାତଗଣ୍ଠି ପଡି଼ବା ପୂର୍ବରୁ ବରର ଜୀବନ ଯାଇଛି । ପୂର୍ବଥର ଏଥର ମଧ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଓ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପରସ୍ପରକୁ ଦୋଷ ଲଦାଲଦି ଚାଲିଛି ।

ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ଶହରୁ ଅଧିକ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ସେଥିରେ ୭୭ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଯାଇଛି । ଡିସେମ୍ବର ପହିଲାରେ ହିଁ କେନ୍ଦୁଝର ଘଟଗାଁରୁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଘଟଗାଁ ମା’ ତାରିଣୀଙ୍କ ପୀଠକୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ୱିଙ୍ଗର୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଟ୍ରକ ପଛକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା । ଦୁର୍ଘଟଣାଟି ଏକାବେଳକେ ୮ଜଣ ଜୀବନ ନେଇଥିଲା । ୧୨ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ତା’ପରଠୁ ଘାତକ ଦୁର୍ଘଟଣା ମାତ୍ରା ଥମିବାର ନାଁ ନେଇନଥିଲା ।

କେବଳ ରାଜଧାନୀରେ ୧୦ରୁ ଅଧିକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଯାଇଛି । ନୂଆପଲ୍ଲୀ, ଭରତପୁର, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ମରିଥିଲେ । ପାହାଳର ଦୁର୍ଘଟଣା ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିଲା । ଘଟଗାଁ ଦୁର୍ଘଟଣା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଏଆଇ)ର ୨ଜଣ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଇନ୍‌ଚାର୍ଜଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାପରଠୁ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଦୋଷ ଲଦାଲଦି ଚାଲିଲା । ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବ୍ରେକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ ହୋଇଥିବା ଗାଡି଼ ଓ ମଲା ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ରାଜପଥ ଉପରୁ ହଟାଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ପରିବହନ ବିଭାଗ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିଲା । ସେହିପରି ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ବେଆଇନ୍‌ ପାର୍କିଂ ହଟାଇବା ଦାୟିତ୍ୱ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଓ ପୁଲିସର ବୋଲି ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।

ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ୭ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଚଳିତବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁଶୂନ୍ୟ ସପ୍ତାହ ଚାଲିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୨୫ଟି ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ମୋଟ ୭୦ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଗଡି଼ଥିଲା । ଅର୍ଥାତ୍‌, ପ୍ରତିଦିନ ହାରାହାରି ୧୦ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ ସେହି ସପ୍ତାହରେ ବୌଦ୍ଧ, ରାୟଗଡ଼ା, ସୋନପୁର, ଭଦ୍ରକ, ମାଲକାନଗିରି, ନୟାଗଡ଼ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କୌଣସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇନଥିଲା । ଏଥର ପରିବହନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆଉ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସେତେଟା ଏନ୍‌ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ହୋଇନଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ଗଲା ମୃତ୍ୟୁଶୂନ୍ୟ ସପ୍ତାହରେ ପରିବହନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆଉ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୁଲିସ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ଓ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଜୋର୍‌ଦାର କରିଥିଲା । ସପ୍ତାହକ ଭିତରେ ପୁଲିସ ୨୦,୦୨୦ଟି ଓ ଆରଟିଓ ୨୪,୫୦୬ଟି ଇ-ଚାଲାଣ କାଟିଥିଲା । ମୋଟ ୩୬୧୬ଜଣ ଅମାନିଆଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ୩ ମାସ ପାଇଁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୬୧୧ଟି ଗାଡି଼ ଜବତ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts