oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୧୨ କୋଟିର ମର୍ସିଡିଜରେ ଯିବେ ପିଏମ ମୋଦି, ଗୁଳି ଓ ବିସ୍ଫୋରଣର ପଡିବନି କୌଣସି ପ୍ରଭାବ

28/12/2021 at 10:38 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୨: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏଣିକି ମର୍ସିଡିଜ୍ ମୟାଓ୍ୱକ୍ S-650 ରେ ଯାତ୍ରା କରିବେ । ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମାର ପୁଟିନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ନୂଆ ମୟାଓ୍ୱକ୍s-650ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ହାଉସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ନିକଟରେ ଏହି ଗାଡି ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କନଭେନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ମର୍ସିଡିଜ୍-ମୟାଓ୍ୱକ୍ S650 ଗାର୍ଡ ହେଉଛି VR10 ସ୍ତରର ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫେସେଲିଫଟେଡ୍ ମଡେଲ୍ । ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କାରରେ ସର୍ବଦା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସୁରକ୍ଷା । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ମର୍ସିଡିଜ୍-ମୟାଓ୍ୱକ୍ମା ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତରେ S600 ଗାଡିକୁ ୧୦.୫ କୋଟିରେ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ​​S600ର ମୂଲ୍ୟ ୧୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ । ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ସ୍ପେଶାଲ୍ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ (ଏସପିଜି) ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥାଏ ।

ସେମାନେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ଗାଡି ଦରକାର କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରେ । ମର୍ସିଡିଜ୍-ମୟାଓ୍ୱକ୍ S650 ଗାର୍ଡ ଏକ ୬.୦ ଲିଟର ଟ୍ୱିନ୍-ଟର୍ବୋ V12 ଇଞ୍ଜିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ଯାହା 516bhp ଏବଂ ପାଖାପାଖି 900Nm ଶିଖର ଟର୍କ ଉତ୍ପାଦନ କରେ । ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ଗତି ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ । S650 ଗାର୍ଡ ବଡି ଏବଂ ୱିଣ୍ଡୋ କଠିନ ଇସ୍ପାତ କୋର ବୁଲେଟକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିପାରିବ ।

ଏଥିରେ ଏକ ବିସ୍ଫୋରଣ ପ୍ରୁଫ୍ ଭେଇକିଲ୍ (ERV) ରେଟିଂ ଅଛି । ଇ-କାରର ଅଧିବାସୀମାନେ ମଧ୍ୟ ୧୫ କିଲୋଗ୍ରାମ TNT ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି ଯାହାକି ୨ ମିଟର ଦୂରରେ ଘଟିଥାଏ । ୱିଣ୍ଡୋର ଭିତର ଅଂଶ ପଲିକାର୍ବୋନେଟ୍ ସହିତ ଆବୃତ । କାରର ନିମ୍ନ ଭାଗ ଏହାକୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭାରି ସଜ୍ଜିତ ।

   Related Posts