scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଏବେ ସହଜରେ ଚିହ୍ନି ପାରିବେ ନକଲି ଔଷଧ ,ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

20/08/2019 at 3:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଏବେ ସହଜରେ ନକଲି ଔଷଧ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ । ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧ , ଏପିଆଇ ବା ଆକ୍ଟିଭ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଇନ୍‌ଗ୍ରିଡିଏଣ୍ଟ୍‌ ଉପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରୁ କ୍ୟୁଆର୍‌ କୋଡ ଲଗାଇବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଅସଲି  ଓ ନକିଲ ଔଷଧ ଚିହ୍ନିବା ସହଜ ହେବ ।

ଡ୍ରଗ ଟେକନିକାଲ ଉପଦେଷ୍ଟା ପରିଷଦ ଜୁନ୍‌ମାସରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ।  ଭାରତକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୩ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆକ୍ଟିଭ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଇନ୍‌ଗ୍ରିଡିଏଣ୍ଟ୍‌ ଆମଦାନୀ କରାଯାଇଥାଏ ।

ମାତ୍ର ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ୩ ପ୍ରତିଶତ ଔଷଧରମାନ ନିମ୍ନ ଧରଣରଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ଏପିଆଇ ଉପରେ କ୍ୟୁଆର୍‌ କୋଡ ସହ ଏହାର ନିର୍ମାତା, ଔଷଧର ଏକ୍ସପାରୀ  ଓ କେଉଁଠାରୁ ଏହାକୁ ଆମଦାନୀ କରାଯାଇଛି ଏହା ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ନକଲି ଔଷଧ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି । ବଜାରରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ନକଲି ଔଷଧ ମିଳୁଥିବା କଥା ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ୩ ପ୍ରତିଶତ ଔଷଧରମାନ ଯାହା ରହିବା କଥା ତାହା ରହୁନାହିଁ ।

ଏପିଆଇ କଅଣ –

ଆକ୍ଟିଭ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଇନ୍‌ଗ୍ରିଡିଏଣ୍ଟ୍‌ ବା ଏପିଆଇ କହିଲେ ଔଷଧ ବଟିକା ବା ଟାବଲେଟସ୍‌, କ୍ୟାପସୁଲସ୍‌, ସିରପ ସହ ଅନ୍ୟ ଔଷଧ ଉପାଦାନକୁ ବୁଝାଇ ଥାଏ ।

କୌଣସି ଔଷଧ ତିଆରି କରିବାରେ ଏପିଆଇ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନେଇଥାଏ। ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଆନ୍ତି ।

କ୍ୟୁଆର କୋଡ –

କ୍ୟୁଆର୍‌ କୋରଡର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଥମେ ଜାପାନରେ କରାଯାଇଥିଲା । କ୍ୱିଆର୍‌  ମାନେ କ୍ୱିକ ରେସପନସ୍‌ ଏହାକୁ କୋଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପଢିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା ବାରକୋଡର ଉନ୍ନତ ଭର୍ସନ ।  ବାରକୋଡ ଚିରିଗଲେ କିମ୍ବା ଫାଟିଗଲେ କାମ କରୁ ନଥିବାରୁ କ୍ୱିଆର୍‌ କୋଡ୍‌ ତିଆରିକରି କରାଯାଇଛି । ଏହା ସାଙ୍କେତିକ ଅର୍ଥକୁ ଶଦ୍ଦରେ  ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ।

ଔଷଧ ଉପରେ କ୍ୱିଆର କୋଡ ରହିଲେ ଏହା ଅସଲି କି ନକଲି ଜାଣିବାରେ ସହଜ ହେବ ।

ମୋବାଇଲରେ କ୍ୱିଆର୍‌ କୋଡ୍‌କୁ ସ୍କାନ କରିବାକୁ ପଡିବା ।

ଏହା ଔଷଧ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଏହାର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।

କ୍ୱିଆର୍‌ କୋଡ୍‌ ସ୍କାନ କଲେ ଏହାକୁ କେଉଁଠାରୁ ଆମଦାନୀ କରାଯାଇଛି ।

କେଉଁଠାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଓ କେବେ ଏକ୍ସପାରୀ ହେବ ସେ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବ ।

   Related Posts