vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଲୁହାଂସ୍କକୁ କବଜା କଲା ପୁଟିନ ସେନା
  • ||
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

କ୍ଷମତା ପରେ ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳରେ ଅର୍ଥାଭାବ, ଘର ଘର ଯାଇ ଦାନ ମାଗିବାକୁ ପାର୍ଟିର ପ୍ରସ୍ତୁତି !

27/05/2022 at 12:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୫: କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ସହ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ମଦ୍ୟ ଗତିକରୁଛି । ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ଦଳ ଫଣ୍ଡ ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଦଳ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏମ୍)ର ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି । ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଅଡିଟ୍ ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, କଂଗ୍ରେସର ଆୟ ୨୦୨୦-୨୧ରେ ୫୮ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କଂଗ୍ରେସ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସାମ୍ନା କରୁଛି । ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ବାମ ଦଳର କେରଳ ମଡେଲକୁ ଆପଣାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି । ଏହି ମଡେଲ ଆଧାରରେ ବାମ ଦଳ ଡୋର୍ ଟୁ ଡୋର୍ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥାଏ, ଏହାଦ୍ବାରା ଦଳ ଅର୍ଥ ଏକଜୁଟ କରିଥାଏ । ଏହାସହ ଦାନକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଏହା ବଦଳରେ ସ୍ଲିପ୍ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଉଦୟପୁରରେ ଆୟୋଜିତ ଚିନ୍ତନ ଶିବିରରେ ସିପିଆଇ(ଏମ୍)ର ମଡେଲକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଇଥିଲା । କେରଳ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ରମେଶ ଚେନ୍ନିଥଲା ଏହି ମଡେଲକୁ ଅପଣାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ଖବର ଅନୁସାରେ ଶିବିରରେ ୨୦୨୪ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସମ୍ବଳ ଯୋଗାଡ କରିବାକୁ ନେଇ ବିସ୍ତାର ଭାବେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଇସିଆଇରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଅଡିଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦-୨୧ ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସର ଆୟ ୨୮୫.୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବର ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୬୮୨.୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦଳର ଆୟ ୯୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ଦଳରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲ ତାଙ୍କ କର୍ପୋରେଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗର ସାହାଯ୍ୟରେ ପାର୍ଟି ଫଣ୍ଡିଂର କାମ ସମ୍ଭାଳୁଥିଲେ । ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲନାଥ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଦେଖନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୋଦି ସରକାରରେ କଂଗ୍ରେସର ଆୟ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

   Related Posts