ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ପଦର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ ନୋବେଲ୍‌ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା, ମିଳିତ ଭାବେ ୩ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ

4/10/2022 at 4:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୪/୧୦: ପଦର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ ନୋବେଲ୍‌ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା । ୨୦୨୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ ୩ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମିଳିତ ଭାବେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହେବେ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଲାଏନ ଆସ୍ପେକ୍ଟ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜନ ଏଫ୍‌ କ୍ଲାଉଜର ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଣ୍ଟୋନ୍‌ ଜେଇଲିଙ୍ଗର ଏହି ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । କ୍ୱାଟମ୍‌ ଫିଜିକ୍ସରେ ଏହି ୩ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ବିଶେଷ ଯୋଗଦାନ ରହିଛି ।

ନୋବେଲ୍‌ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜଡିତ ଫୋଟୋନ୍, ବେଲର ଅସମାନତାକୁ ସ୍ଥିର କରିବା ଏବଂ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ସୂଚନା ସମ୍ୱନ୍ଧୀୟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବାକରୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଆଲାଏନ୍‌ ଆସ୍ପେକ୍ଟ ପ୍ୟାରିସ୍‌ ୟୁନିଭରସିଟିର ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଜନ୍‌ ଏଫ୍‌ ଆମେରିକାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଣ୍ଟୋନ୍‌ ଅଷ୍ଟ୍ରୋଲିଆ ବିୟାନ୍‌ର ବାସିନ୍ଦା ।  

ଏହି ୩ ବୈଜ୍ଞାନିକ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍‌ ଷ୍ଟେଟ୍ସ୍‌ ଉପରେ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟର କରିଛନ୍ତି ।  ଏକ ଜଡିତ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ଅବସ୍ଥାରେ, ଦୁଇଟି କଣିକା ଅଲଗା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ୟୁନିଟ୍ ଭାବରେ ଆଚରଣ କରନ୍ତି । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣଗୁଡିକର ଫଳାଫଳ କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ସୂଚନା ଉପରେ ନୂତନ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରିଛି ।

   Related Posts