ଗାଜାର ସ୍କୁଲ ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌: ୧୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 08, 2024 IST

HT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗାଜା ଉପରେ ଇସ୍ରାଏଲର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଗାଜାର ଅଲ ନୁସିରାଟରେ ଏକ ସ୍କୁଲକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାର ଅନେକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଭିଡିଓରେ, ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଧ୍ୱଂସସ୍ତୁପରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଗାଡିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟ ନିଜର ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଛି।

ଇସ୍ରାଏଲ୍ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିବାବେଳେ ସେହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ଆହତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିପାରେ। ଜଣେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିରାପଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ କୌଣସି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇନଥାନ୍ତା। ଆମେ ସେଠାରେ ଖେଳୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ମୃତଦେହକୁ ଦେଖିଛୁ। ଏଥି ସହିତ ଇସ୍ରାଏଲ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ଗାଜା ଯୁଦ୍ଧକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ଆମେରିକା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ହମାସ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଇସ୍ରାଏଲର ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରଏଟର୍ସ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖିଛି ଯେ ହମାସ ଆମେରିକାର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ମଝିରେ ମଝିରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଛି।

ଇସ୍ରାଏଲର ଆକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଜୋର୍ଡାନର ରାଜଧାନୀ ଆମମାନ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି। ଇସ୍ରାଏଲ ସହ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ଓମାନର ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ବନ୍ଧକ ମୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ଶନିବାର ଇସ୍ରାଏଲର ତେଲ ଅଭିବରେ ଲୋକମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନେତାନ୍ୟାହୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.