Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତରେ ଭିଏଲସି ମିଡିଆ ପ୍ଲେୟାର ବ୍ୟାନ୍, ଓ୍ୱେବସାଇଟରେ ଆସୁଛି ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ମେସେଜ୍
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଘନୀଭୂତ ହେବ ଲଘୁଚାପ, ପ୍ରଭାବରେ ଦୁଇଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ରେଳ ଧାରଣାରୁ ମିଳିଲା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଣଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ଦେଶରେ ଉପରତଳ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫୮୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କନ୍ନଡ ଗାୟକ ଶିବମୋଗା ସୁବାନାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ୮୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୃଦଘାତରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ସକ୍ରିୟ : ଦୁଇ ଦିନ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଫୁଲୁଛି ବିଭିନ୍ନ ନଦୀ
  • ||

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ NEET ବାତିଲ ହେବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁନି, ଦୁଇ ଥର ହୋଇପାରେ JEE

10/12/2020 at 3:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୧୨: ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ହେବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କ କହିଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ଦିନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହ ଲାଇଭ୍ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବେଳେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଭଳି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି କରୋନା ମହାମାରୀ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ନଆସେ ତେବେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ ଦିଆଯିବ ।

ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଓ ଦ୍ବାଦଶ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ହ୍ରାସ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ପୋଖରିଆଲଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୋର୍ଡ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କମାଇଛି । ଯଦିଓ ସେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ହ୍ରାସ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଖାରଜ କରିନାହାନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ମହାମାରୀ ସ୍ଥିତି ଆଧାରରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯିବ ।

ପୋଖରିଆଲ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଛାତ୍ରମାନେ ଲ୍ୟାବ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାମ ପାଇଁ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଇପାରନ୍ତିନାହିଁ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ । ଜେଇଇ ଏବଂ ନିଟ୍ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ୨୦୨୦ରେ ଜେଇଇ ଅନଲାଇନ୍ ରେ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ନିଟ୍ ଅଫଲାଇନ୍ ରେ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ଅନଲାଇନ୍ ରେ କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ଦୁଇ ଥର ଜେଇଇ ହୋଇପାରେ ।

ସିବିଏସଇ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ହେଉଥିବା ବିଳମ୍ବକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ, ପରୀକ୍ଷା କେବେ ହେବ ଅର୍ଥାତ୍ ଅଫଲାଇନ୍ ହେବ କି ଅନଲାଇନ୍ । ପୂର୍ବରୁ ବୋର୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ ଯେ, ସିବିଏସଇ ୨୦୨୧ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଅନଲାଇନ୍ ରେ ହେବନାହିଁ । ବୋର୍ଜ ପରୀକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିଛି । କରୋନାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଆୟୋଜନ କରିବ ।

   Related Posts