scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଲ, ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ

6/12/2023 at 8:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜ୍ୟସଭା ଅଧିବେଶନରେ ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ ଭାରତରେ ଯାନ ପ୍ରଦୂଷଣର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ବଢୁଥିବା କାର୍ବନର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଚାଳିତ ଯାନ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରମୁଖ ରଣନୀତିକୁ ସେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ନୀତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ ଯେ ଆମ ଦେଶରେ CO2 ନିର୍ଗମନ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ପ୍ରତିବର୍ଷ 330 ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ CO2 ନିର୍ଗମନ, ଏହା ଆମ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ।

ଆମ ଦେଶରେ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଇନ୍ଧନ ହେଉଛି ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ଯାହା ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆମଦାନୀ ମୂଲ୍ୟ ୧୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି। ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା। ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ବହୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ବାର୍ଷିକ 330 ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ (CO2) ନିର୍ଗମନ ଉପରେ ଗଡକରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।ଦେଶର 85 ପ୍ରତିଶତ ଇନ୍ଧନ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ, 16 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ଏହା ଚିନ୍ତାଜନକ ଆକଳନ। ଏହି ସଙ୍କଟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଭାବରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି।

ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି, “ପୂର୍ବରୁ ଅଟୋମୋବାଇଲ ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଆମେରିକା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ, ଚୀନ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି। ତା’ପରେ ଆମେ ସେଠାରେ ଅଛୁ। ଆମେ ଜାପାନକୁ ମଧ୍ୟ ପରାସ୍ତ କରିଛୁ। କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ କଥା ହେଉଛି ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମୋଟ ଯାନର ଅଂଶ 9.91 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ କାର ଏବଂ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ଏହାର ଅଂଶ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଏହି ଶିଳ୍ପ ଭାରତ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ଜିଏସଟି ଦେଉଛି। ସରକାର ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ 4.5 କୋଟି ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି

   Related Posts