scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ସୀତାରମଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ, କାଶ୍ମୀର ଭାରତର ସମସ୍ୟା, ଏହାକୁ ଜାତିସଂଘରେ ଉଠାଇଲା କିଏ ?

23/03/2022 at 6:17 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩/୦୩: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟସଭାରେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ୍‌ ନେହେରୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଥମେ ଜାତିସଂଘରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଏହା ଭାରତର ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ନେହେରୁ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ୧୯୪୮ରେ ଏକ ପିଟିସନ୍‌ ଦାଏର କରିଥିଲେ । କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ସେ ଏପରି କରିଥିଲେ । ପିଟିସନ୍‌ ଦାଖଲ ପରେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦୁଇ ଦେଶ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥତା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ୟୁଏନ୍‌ କମିଶନ ଗଠନ କରିଥିଲା ।

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଉଠାଇ ନିର୍ମଳା କହିଥିଲେ ଯେ ‘କାଶ୍ମୀର ହେଉଛି ଭାରତ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ୟା । କଂଗ୍ରେସ୍‌ ଏହାକୁ ନେଇ ଜାତିସଂଘରେ ପହଞ୍ଚାଇଦେଇଥିଲା । କିଏ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ ? ଆମର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ୍‌ ନେହେରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ୟୁଏନ୍‌ ପଖରେ ଫେରଦ ହୋଇଥିଲେ । କାହିଁକି? କାରଣ ଇଂରେଜମାନେ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଉ କେଉଁଠାରେ ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ପରେ ସେ ଏହାକୁ ୟୁଏନ୍‌ ପାଖରେ ଉଠାଇଥିଲେ’ ।

ତେବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଫୋରମ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବା ଉଚିତ୍‌ ନଥିଲା । ଏହା କେବଳ ଭାରତର ସମସ୍ୟା ଥିଲା । ଆମେ ଏହାର ସମାଧାନ କରିପାରିଥାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଆମେ ସମ୍ଭାଳୁଛୁ ଏବଂ ଏହାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଖୁଛୁ ବୋଲି ନିର୍ମଳ ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ।   

   Related Posts