scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୨୨ରେ ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀଙ୍କୁ ହୋଇନପାରେ ଫାଶୀ : ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କହିଲେ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି କ୍ଷମା ଯାଚିକା

15/01/2020 at 2:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୧: ୨୦୧୨ ନିର୍ଭୟା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ଫାଶୀ ଦିଆନଯାଇପାରେ । ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି ହୋଇଥିଲେ ବି ୪ ଦୋଷୀଙ୍କ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚିପାରେ । ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ଯୁକ୍ତି ପରେ ଏପରି ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ୨୨ ତାରିଖରେ ୨୦୧୨ର ଅପରାଧୀମାନଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ କ୍ଷମା ଯାଚିକା ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ନିୟମ ତଥା କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୨ ତାରିଖରେ ନିର୍ଭୟା  ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯିବା ସମ୍ଭବ ହେବନି । ଜେଲ୍ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ  ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଷମା ଯାଚିକା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ହେବ । ତାପରେ ହିଁ ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ । ଏହା  ନିୟମ ଏବଂ ସରକାର ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯାହା କିଛି କରିବେ ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ  ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଏବଂ ହତ୍ୟା ମାମାଲାରେ ଦୋଷୀ ତଥା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଆଦେଶ ପାଇଥିବା ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ କ୍ୟୁରେଟିଭ ପିଟିସନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ଖାରଜ ପରେ  ମୁକେଶ ତୁରନ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କ୍ଷମା  ଦେବାକୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ଆବେଦନ କରିଥିଲା । ଏବେ ତାହା ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି । ଏହାସହ ମୁକେଶ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରି  ଅତିରିକ୍ତ ସେସନ୍ସ ଜଜ୍ଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜାରି ଡେଥ୍ ୱାରେଣ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛି । ଓକିଲ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରୋଭରଙ୍କ ଜରିଆରେ କରିଥିବା ଆବେଦନରେ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ଆବେଦନ କରିଥିବା ଯୁକ୍ତି କରିଛି । ଆଇନଜୀବୀ ଗ୍ରୋଭର ମଧ୍ୟ ଯୁକ୍ତି ରଖିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ମହକିଲର କ୍ଷମା ଯାଚିକା ଅଗ୍ରାହ୍ୟ ହେବା ପରେ ବି ତାଙ୍କୁ ୧୪ ଦିନ ନୋଟିସ ପିରିୟଡ ଅବଧି ମଞ୍ଜୁର କରାଯିବା ଦରକାର । ଏହି ସବୁ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୪ ଦୋଷୀଙ୍କ ଫାଶୀଦଣ୍ଡର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାରେ ବିଳମ୍ବ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୪ ଦୋଷୀ ମୁକେଶ ସିଂ, ପୱାନ ଗୁପ୍ତା, ବିନୟ ଶର୍ମା ଓ ଅକ୍ଷୟ ସିଂ ୨୦୧୨ ଡିସେମ୍ବରରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜଣେ ପାରାମେଡିକାଲ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚଳନ୍ତା ବସରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ସହ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଜଣେ ନାବାଳକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ବି ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ପରେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଛି । 

   Related Posts