scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତକୁ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ କରାଇବା ଥିଲା ଲକ୍ଷ୍ୟ, PFI ବିରୋଧରେ ଏନଆଇଏ ଚାର୍ଜସିଟ୍‌ରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ଖୁଲାସା

18/03/2023 at 6:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପପୁଲାର ଫ୍ରଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଭୟଙ୍କର ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଖୁଲାସା କରିଛି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆଇଏ) । ପିଏଫଆଇର ୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏନଆଇଏ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି । ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଅନୁସାରେ ଏମାନେ ମୁସଲମାନ ଯୁବକଙ୍କୁ କଥିତ ରୂପେ ଭ୍ରମିତ କରି କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ କରାଇବା, ସେମାନଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇବା ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରରେ ହତିଆର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବା କାମରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ ।

କୋର୍ଟରେ ଏନଆଇଏ କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ ବ୍ୟାନ ଥିବା ପିଏଫଆଇ ନିଜ ହୀନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶାଖା ଖୋଲିଥିଲା । ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଇସଲାମିକ୍ ଶାସନ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ହିଂସାତ୍ମକ ଗତିବିଧି ବଢାଇବା ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ।

ଏନଆଇଏ ଶେଖ ରହୀମ ଓରଫ ଅବଦୁଲା ରହୀମ, ଶେଖ ୱାହିଦ ଅଲି ଓରଫ ଅବଦୁଲ ୱାହିଦ ଅଲି, ଜଫରୁଲ୍ଲା ଖାନ ପଠାନ, ଶେଖ ରିୟାଜ ଅହମଦ ଏବଂ ଅବଦୁଲ ୱାରିସଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇପିସି ଏବଂ ୟୁଏପିଏ ଧାରାରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି । ତେଲେଙ୍ଗାନା ପୋଲିସ ହାତରୁ ଏନଆଇଏ ଏହି ମାମଲା ନିଜ ହାତକୁ ନେବା ପରେ ଗତ ଡିସେମ୍ୱରରେ ୧୧ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଥିଲା ।

ଗିରଫ ପିଏଫଆଇ ସଦସ୍ୟମାନେ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥକୁ ଭୁଲ ବାଖ୍ୟା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଘୋଷଣା କରି କହୁଥିଲେ ଯେ ଭାରତରେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଜିହାଦର ହିଂସକ ରୂପର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ଥରେ ପିଏଫଆଇ ଫୋଲ୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ପରେ ମୁସଲମାନ ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଏଫଆଇ କ୍ୟାଡର ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରକୁ ପଠା ଯାଉଥିଲା । ଏନଆଇଏ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଶରୀରର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଗଳା, ପେଟ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡକୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ନିଜ ଟାର୍ଗେଟକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଘାତକ ହତିଆର ବ୍ୟବହାରର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଥିଲା ।

   Related Posts