Retail icon award
Retail icon award
728*90
728*90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ବ୍ୟାପିଲା କରୋନାର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ, ଆଲର୍ଟରେ WHO

8/08/2023 at 12:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୮: ପୁଣି ଡରାଇଲାଣି କରୋନା । କଡ ଲେଉଟାଇଛି ଏହି ଅଦୃଶ୍ୟ ଭୂତାଣୁ । ବଢିଛି ଭୟ, ଆଲର୍ଟରେ WHO । ବ୍ରିଟେନ୍ରେ ଖେଳିଲାଣି ଆତଙ୍କ । ସେଠାରେ ଜନ୍ମ ନେଇଛି ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ । EG.5.1, ଯାହାର ନାମ ଏରିସ୍ । ଆଉ କରୋନାର ଏହି ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ।

ଗତ ମାସରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଇଂଲଣ୍ଡର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାର ଭାରିଆଣ୍ଟ ୫.୧ । ଜୁନ୍ ମାସରେ ପ୍ରଥମେ ୫.୧ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଦେଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଛି ।

UKHSA କହିଛି ଯେ EG.5.1 ଭାରିଆଣ୍ଟ ଜୁଲାଇ ୩, ୨୦୨୩ରେ କେବଳ ହୋରିଜନ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଆମେ ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କଲୁ । ବ୍ରିଟେନର ତଥ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଏହାର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ, ଏହା ପରେ ଜୁଲାଇ 2023 ରେ ମନିଟରିଂ ସିଗନାଲରୁ ଭାରିଆଣ୍ଟ V-23 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହାର ନାମକରଣ ଆମକୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଗୁଡିକର ବିସ୍ତୃତ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । UKHSA ର ରେସପିରେଟୋରୀ ଡାଟାମାର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ୪,୩୯୬ ନିଶ୍ୱାସ ନମୁନା ମଧ୍ୟରୁ ୫.୪ ପ୍ରତିଶତ COVID-19 ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବ ରିପୋର୍ଟରେ ୪,୪୦୩ ଥିଲା । ଯାହାକି ୩.୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

you can also read…

   Related Posts