AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ରାମେଶ୍ୱରମରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ଭର୍ଟିକଲ ଲିଫ୍ଟ ବ୍ରିଜ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା

4/12/2022 at 5:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତାମିଲନାଡୁର ରାମେଶ୍ୱରମରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଭର୍ଟିକଲ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ୮୪ ପ୍ରତିଶତ ପୂରା ହୋଇଛି । ୨୦୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରାଯିବ । ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଏହି ପରି ପମବମ ବ୍ରିଜ୍ ରାମେଶ୍ୱରମ ଠାରୁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମି ମଣ୍ଡପମକୁ ଯୋଡିବ । ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଏହି ପୋଲର ନିର୍ମାଣ କରୁଛି । ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବୟାନରେ କୁହାଯାଇଛି ୨.୦୫ କି.ମି ଲମ୍ୱା ପମବନ ବ୍ରିଜ ରାମେଶ୍ୱରମ ଦ୍ୱୀପକୁ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମି ସହ ଯୋଡିବ ।

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି, ଏହି ସମୁଦ୍ର ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ରେଳ ବିକାଶ ନିଗମ ଲିମିଡେଟ୍ କରୁଛି । ଏଥିରେ ୫୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହା ପୋଲ ଉପରେ ଟ୍ରେନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ । ଏହାଛଡା ଏହା ଜରିଆରେ ମେନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ରାମେଶ୍ୱରମ ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ଯିବାଆସିବା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁସାରେ, ସମସ୍ତ ୩୩୩ ପିଲର କାମ ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ୧୦୧ ପିଲର ଉପରେ ପୋଲ କାମ ହୋଇ ସାରିଛି । ୯୯ ଉପରେ ଫାବ୍ରିକେସନ କାମ ହୋଇସାରିଛି । ଭର୍ଟିକଲ ଲିଫ୍ଟ ସ୍ପେନ ଗର୍ଡରର ଫାବ୍ରିକେଶନ ପୂରା ହୋଇଯିବ । ରେଳ ଲାଇନ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯେଉଁ ପମବମ ବ୍ରିଜ ଅଛି ତାହା ୧୦୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ଏହାକୁ ୧୯୧୪ରେ ମନ୍ନାର ଉପସାଗରରେ ମଣ୍ଡପମ ଏବଂ ରାମେଶ୍ୱରମ ଦ୍ୱୀପକୁ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୮୮ରେ ଏଠାରେ ରୋଡ ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ନିର୍ମାଣଧିନ ପମବମ ବ୍ରିଜ୍ ହାଇଟେକ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ଏକ ବଡ଼ ଉଦାହରଣ ।

   Related Posts