ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କୋର୍ଟରେ ଜଜ୍‌ଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ ଉଦ୍ୟମ, କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ICMRର ପରାମର୍ଶ, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହେଲେ ଖାଅନି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍
  • ||
  • ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା, ଗୃହ ମୁଲତବୀ କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ର ରେଡ୍, ୩ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ
  • ||

କରୋନା ପରେ ଚୀନରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ନୂଆ ଭାଇରସ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ?

10/08/2022 at 11:22 AM

ବେଜିଂ ୧୦/୦୮: ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କରୋନା ଭୂବାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କଚିଥିଲା ତାଣ୍ଡବ । ଏବେ ବି କରୋନାର ପ୍ରକୋପ କମିନି । ଏବେ ବି ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂତାଣୁ କବଳରୁ ବିଶ୍ୱକୁ ମିଳିନି ମୁକ୍ତି । ଏହାରି ଭିତରେ ଦେଖଦେଇଛି ନୂଆ ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପ । ଏହି ନୂତନ ଭୂତାଣୁର ନାମ ଜୁନୋଟିକ୍ ଲେଙ୍ଗ୍ୟା । ଅଗଷ୍ଟ ୮ରେ, ଚାଇନା ଜୁନୋଟିକ୍ ଭୂତାଣୁର ୩୫ ଟି ମାମଲା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଇନାର ଶାଣ୍ଡୋଙ୍ଗ ଏବଂ ହେନାନ ପ୍ରଦେଶର ଲୋକମାନେ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ହେନିପାଭାଇରସ ଲେଙ୍ଗ୍ୟାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଏହି ନୂତନ ଭାଇରସ ଚାଇନାର କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।
ପଶୁ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ଠାରୁ ବ୍ୟାପୁଛି ଭାଇରସ:
ଦି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ଲେଙ୍ଗ୍ୟା ହେନିପାଭାଇରସ୍, LAV ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନ୍ୟୁକ୍ଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହୃତ ହେବ । ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ହେନିପାଭାଇରସ୍ ଲେଙ୍ଗ୍ୟା ଭୂତାଣୁ ପଶୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପୁଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁ ମଣିଷକୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ ।
କ’ଣ ଏହି ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ?
ଏହି ଭୂତାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଲୋକମାନେ ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ, କାଶ, କମ୍ ଭୋକ ହେବା, ମାଂସପେଶୀ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା, ବାନ୍ତି, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ବାନ୍ତି ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବ । ଶାଣ୍ଡୋଙ୍ଗ ଏବଂ ହେନାନ ପ୍ରଦେଶରେ, ଲଙ୍ଗିଆ ହେନିପାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ୩୫ଟି ମଧ୍ୟରୁ ୨୬ଟି ଜ୍ୱର, ବିରକ୍ତିକରତା, କାଶ, ବାନ୍ତି, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ବାନ୍ତି ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଜମାପଡିଥିଲା । ପୂର୍ବ ଚାଇନାର ଜ୍ୱର ରୋଗୀଙ୍କ ଗଳାରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ନମୁନାରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।
ପ୍ରତିରୋଧ ହିଁ ଉପଶମ:
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ କେହି ମରି ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ହେନିପାଭାଇରସ୍ ଲେଙ୍ଗ୍ୟା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉପଶମ ଅଛି, ତାହା ହେଉଛି ନିଜର ଯତ୍ନ ନେବା ସହ ପ୍ରତିରୋଧ ପଦକ୍ଷେପ ।
ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା WHO:
ତାଇୱାନର ସିଡିସିର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ୍ ଚୁଆଙ୍ଗ ଜେନ-ହସିଆଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମାନବ-ମାନବ ସଂକ୍ରମଣରେ ନାହିଁ । ତଥାପି, ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣା ଜାରି ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ଲେଙ୍ଗ୍ୟା ଭୂତାଣୁ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି ।

   Related Posts