scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କରୋନା ପରେ ଚୀନରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ନୂଆ ଭାଇରସ, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ?

10/08/2022 at 11:22 AM

ବେଜିଂ ୧୦/୦୮: ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କରୋନା ଭୂବାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କଚିଥିଲା ତାଣ୍ଡବ । ଏବେ ବି କରୋନାର ପ୍ରକୋପ କମିନି । ଏବେ ବି ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂତାଣୁ କବଳରୁ ବିଶ୍ୱକୁ ମିଳିନି ମୁକ୍ତି । ଏହାରି ଭିତରେ ଦେଖଦେଇଛି ନୂଆ ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପ । ଏହି ନୂତନ ଭୂତାଣୁର ନାମ ଜୁନୋଟିକ୍ ଲେଙ୍ଗ୍ୟା । ଅଗଷ୍ଟ ୮ରେ, ଚାଇନା ଜୁନୋଟିକ୍ ଭୂତାଣୁର ୩୫ ଟି ମାମଲା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଇନାର ଶାଣ୍ଡୋଙ୍ଗ ଏବଂ ହେନାନ ପ୍ରଦେଶର ଲୋକମାନେ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ହେନିପାଭାଇରସ ଲେଙ୍ଗ୍ୟାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଏହି ନୂତନ ଭାଇରସ ଚାଇନାର କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।
ପଶୁ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ଠାରୁ ବ୍ୟାପୁଛି ଭାଇରସ:
ଦି ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ଲେଙ୍ଗ୍ୟା ହେନିପାଭାଇରସ୍, LAV ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନ୍ୟୁକ୍ଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହୃତ ହେବ । ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ହେନିପାଭାଇରସ୍ ଲେଙ୍ଗ୍ୟା ଭୂତାଣୁ ପଶୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପୁଛି । ଏହି ଭୂତାଣୁ ମଣିଷକୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ ।
କ’ଣ ଏହି ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ?
ଏହି ଭୂତାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ଲୋକମାନେ ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ, କାଶ, କମ୍ ଭୋକ ହେବା, ମାଂସପେଶୀ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା, ବାନ୍ତି, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ବାନ୍ତି ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବ । ଶାଣ୍ଡୋଙ୍ଗ ଏବଂ ହେନାନ ପ୍ରଦେଶରେ, ଲଙ୍ଗିଆ ହେନିପାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ୩୫ଟି ମଧ୍ୟରୁ ୨୬ଟି ଜ୍ୱର, ବିରକ୍ତିକରତା, କାଶ, ବାନ୍ତି, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ବାନ୍ତି ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଜମାପଡିଥିଲା । ପୂର୍ବ ଚାଇନାର ଜ୍ୱର ରୋଗୀଙ୍କ ଗଳାରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ନମୁନାରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।
ପ୍ରତିରୋଧ ହିଁ ଉପଶମ:
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ କେହି ମରି ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ହେନିପାଭାଇରସ୍ ଲେଙ୍ଗ୍ୟା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉପଶମ ଅଛି, ତାହା ହେଉଛି ନିଜର ଯତ୍ନ ନେବା ସହ ପ୍ରତିରୋଧ ପଦକ୍ଷେପ ।
ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା WHO:
ତାଇୱାନର ସିଡିସିର ଡେପୁଟି ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ୍ ଚୁଆଙ୍ଗ ଜେନ-ହସିଆଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ମାନବ-ମାନବ ସଂକ୍ରମଣରେ ନାହିଁ । ତଥାପି, ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣା ଜାରି ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ଲେଙ୍ଗ୍ୟା ଭୂତାଣୁ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି ।

   Related Posts