ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହେଲା ‘ପ୍ରଚଣ୍ଡ’, ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍‌ରେ କରିବ ୭୫୦ ଗୁଳି ବର୍ଷା

3/10/2022 at 3:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩।୧୦:  ଗୋଟିଏ ମିନିଟରେ ୭୫୦ ଗୁଳି ବର୍ଷା । ୨୨ବର୍ଷ ତଳେ ଭାରତ ଯେଉଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲା ତାହା ପୂରା ହୋଇଛି । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ହାଲୁକା ଲଢୁଆ ବିମାନ । ଯାହାର ନାଁ ରଖା ଯାଇଛି ପ୍ରଚଣ୍ଡ ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ,  ନବରାତ୍ରର ମହାଷ୍ଟମୀ  ତିଥିରେ ଏହି ଲାଇଟ୍ କମ୍ବାଟ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ସାମିଲ କରିବା ସହ ଏହାର ନାଁ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଚଣ୍ଡ । ବାୟୂସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ସ୍ୱଦେଶୀ ନିର୍ମିତ ହାଲୁକା ଆକ୍ରମଣକାରୀ ହେଲିକପ୍ଟର । ରାଜସ୍ଥାନ ଯୋଧପୁର ଏୟାରବେସରେ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏହି ହେଲକପ୍ଟରକୁ ବାୟୂସେନାକୁ ସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତର ବିଜୟ ରଥ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  ରାଜନାଥ ।

ତେବେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ  ସହ  ସିଡିଏସ୍ ଜେନେରାଲ ଅନିଲ ଚୌହାନ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଜେନେରାଲ ଚୌହାନ ସିଡିଏସର ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବା  ପରେ ଏହା  ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ । ଆଗକୁ ସେନାର ଯୋଜନା ଅଛି ଯେ, ଏବେ ୯୫ଟି ହାଲୁକା ହେଲିକପ୍ଟର କିଣିବ। ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମୁତୟନ କରାଯିବ । କିଛି ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଧ୍ରୁବ ମାଧ୍ୟମରେ ବିକଶିତ କରାଯିବ । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ୧୦ଟି ବିମାନ ମିଳିଛି । କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ଆଉ ୭ଟି ବିମାନ ସାମିଲ ହେବ ।

   Related Posts