AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁମ୍ୱାଇ: ଗୁଲମର୍ଗ ସ୍କିଂ ରିସର୍ଟରେ ହିମସ୍ଖଳନ, ଫସିଲେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ ଟୁରିଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବ ଦାସ ହତ୍ୟା ମାମଲା, ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଜେ.ପି ଦାସ କରିବେ ତଦନ୍ତର ତଦାରଖ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଟ୍ୱିନସିଟିର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ବଜେଟ୍: ସୁନା-ରୁପା, ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା, ଶସ୍ତା ହେଲା ଟିଭି ଉପକରଣ ଓ ସାଇକେଲ୍, ଖେଳନା
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଫୋକସ୍; ୨୦୪୭ ସୁଦ୍ଧା ଦୂର ହେବ ଏମିନିଆ, ଗ୍ରୀନ୍ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ମିଶନ ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିପଡ଼ିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ, ୯ ଆହତ
  • ||

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଜନ୍ମିତ ବହୁ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କ ନାଁ ଏବେ ‘ତିତ୍‌ଲି’ : ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ଫଲ ପାଖାପାଖି ଜନ୍ମ ହେଲେ ଆସିକାରେ ଆଉ ଜଣେ ‘ତିତ୍‌ଲି’

11/10/2018 at 4:43 PM

ଆସିକା ୧୧|୧୦: ରାଜ୍ୟରେ ଗତକାଲି ଏବଂ ଆଜି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଝିଅକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ‘ତିତ୍‌ଲି’ ବୋଲି ନାମ କରଣ କରିଥିବା ଖବର ହସ୍ତଗତ ହେଉଛି । ଏହି ସମୟଟିକୁ ସ୍ମରଣ ରଖିବା ପାଇଁ ଏଭଳି ନାମକରଣ କରାଯାଉଛି । ‘ତିତ୍‌ଲି’ ଅନେକ ଭୟ ଓ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଭଲ କଥା ମଧ୍ୟ କରିଛି । ସେହି ଭଲ କଥାଟି ହେଉଛି କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କ ପ୍ରତି ପରିବାରର ଭଲ ପାଇବା ଆଉ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ବୋଲି ନାଁ ଦେବା ।

ରାଜ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ‘ତିତ୍‌ଲି’ର ପ୍ରକୋପ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଆସିକା ମେଡିକାଲରେ କଳାସୂତା ଗ୍ରାମର ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ଗୈ।ଡଙ୍କ ପତ୍ନୀ  ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ  ଶିଶୁ କନ୍ୟା  ।  ବାତ୍ୟାର ଭୟଙ୍କର ତାଣ୍ଡବଲୀଳାକୁ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨ଟାରେ ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଗାଡିରେ ମେଡିକାଲ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କ ପତ୍ନୀ ।  ରାତି ପ୍ରାୟ ୨ଟା ବେଳେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ଶିଶୁ କନ୍ୟା । ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଖୁସିରେ ଏବଂ  ଏହି ସମୟକୁ ସ୍ମରଣ ରଖିବା ପାଇଁ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ବୋଲି ନାଁ ଦେଇଛନ୍ତି ବାପା ଆଉ ମାଆ ।

ଏତେ ବଡ ଭୟଙ୍କର ବାତ୍ୟା ଲାଗିରହିଥିବା ବେଳେ ଜରୁରୀ କାଳିନ ସେବାକୁ ଦାୟିତ୍ବର ସହ ତୁଲାଇଛନ୍ତି ଆସିକା ମେଡିକାଲର କର୍ମଚାରୀ ଓ ଡାକ୍ତର । ସେହିଭଳି କଳାସୂତା ଗାଁର ଆଶାକର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରାତିରେ ବି ପ୍ରସୂତୀଙ୍କୁ ହସପିଟାଲରେ ପହଂଚାଇବାରେ ଦେଖାଇଥିଲେ ତତ୍ପରତା ।

ଆସିକା ମେଡିକାଲକୁ ଗତ ରାତିରେ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ୯ ଜଣ ଆସିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମେ କଳାସୂତା ଗ୍ରାମର ଦିଲ୍ଲୀପ ଗୈ।ଡଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପ୍ରସବ ହୋଇଥିଲା ଆଉ ସେ ଝିଅ ଜନ୍ମ କରିଥିଲେ । ନବଜାତର ନାଁ ତିତଲି ରଖାଯାଇଥିବାରୁ ଏନେଇ ଆସିକା ମେଡିକାଲ ରେ ମଧ୍ୟ ଖୁସିର ମାହୋଲ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଡାକ୍ତର ମୋହନ ବାରିକ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts