ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ନକଲି ସୁନା ଦେଇ ଋଣ କରି ୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାର ପର୍ଦାଫାସ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରାଗିଂ ଘଟଣା, ୭ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||

କାହାକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ପଠାଉଥିଲେ ସାବଧାନ, ସରକାର ଜାରି କଲେ ନୂଆ ଆଡଭାଇଜରୀ

30/05/2022 at 2:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୫ : ଆଧାର କାର୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଆଡଭାଇଜରୀ । ଅପବ୍ୟବହାର ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଆଧାର କାର୍ଡର ମାସ୍କଡ୍ କପି ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ରବିବାର ଦିନ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ଫଟୋଗ୍ରାଫି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଅପବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରେ ।

ଏହି ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରି ସରକାର କେବଳ ମାସ୍କଡ୍ ଆଧାର ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଥାଉକି, କେନ୍ଦ୍ର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ହୋଟେଲ ପରି ଏବଂ ସିନେମା ହଲ୍ ଆଧାର କାର୍ଡର କପି ସଂଗ୍ରହ କିମ୍ବା ରଖିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ନାହିଁ ।

ସରକାର କହିଛନ୍ତି, “କେବଳ ସେହି ସଂସ୍ଥା, ଯେଉଁମାନେ ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ଏକ ୟୁଜର୍ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିଚୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ସରକାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିବା ପୂର୍ବରୁ UIDAI ରୁ ଏକ ସଂସ୍ଥାର ବୈଧ ଉପଭୋକ୍ତା ଲାଇସେନ୍ସ ଅଛି ।

ଏଥିସହ, ଆଧାର କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କାଫେରେ ସର୍ବସାଧାରଣ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ଏହାର ପରାମର୍ଶଦାତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ତାହା କରନ୍ତି ଦୟାକରି ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ସେହି କମ୍ପ୍ୟୁଟରରୁ ଇ-ଆଧାରର ସମସ୍ତ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା କପି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଡିଲିଟ୍ କରନ୍ତୁ ।

   Related Posts