oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୧୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : କାରରୁ ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ମାଫିଆ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦଶହରା, ୨ରେ ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ !
  • ||

ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଭୁଲ୍‌ରେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାମ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡିପାରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ

4/05/2022 at 9:36 PM

ଗରମ ଦିନେ ଯେତେଥର ଗାଧୋଇଲେ ବି ତାହା କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ତିନିରୁ ଚାରି ଥର ଗାଧୋଇଥାନ୍ତି । ଏମିତିରେ କିଛି ଲୋକ ଏମିତି ଭୁଲ୍ କରିଦେଇତାନ୍ତି ଯାହା ତାଙ୍କର କରିବା କଥା ନୁହେଁ । କିଛି ଲୋକ ରାତିରେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଖାଇଥାନ୍ତି । ଏମିତି କଲେ ଆପଣ ରୋଗକୁ ଡାକିଆଣିବା ଭଳି ହେବ । ସେମିତି ଖାଇବା ପରେ ଗାଧୋଇବା ମଧ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବଢିବା ସହ ଏସିଡିଟି ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏମିତି କଣ ଅଭ୍ୟାସ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅସିବିଧାରେ ପକାଇପାରେ ।

ସକାଳ ଜଳଖିଆ ହେଉ କି ରାତ୍ରିଭୋଜନ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଗାଧୋଇବା ପରେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଯାହା ଫଳରେ ଖାଦ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ ହୋଇନଥାଏ ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖାଇବା ପରେ ଫଳ ଖାଇଥାନ୍ତି । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ନିଜର ହିଁ କ୍ଷତି କରନ୍ତି । ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅମ୍ଳ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ଯେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବା ପରେ ଧୂମପାନ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏମିତି କରୁଥିବା ଲୋକ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବଢିଥାଏ ।

ଖାଇବାର ତୁରନ୍ତ ପରେ ଲୋକମାନେ ଶୋଇପଡନ୍ତି । ଏପରି କରିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଖାଦ୍ୟକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥାଏ । ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ଖାଇବା ପରେ ୧୦ରୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍ ।

ବି.ଦ୍ର.- ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଏବଂ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ।

   Related Posts