AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ଚିଲ୍ଲିକୁ ୧୪-୦ରେ ହରାଇଲା ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ହକି ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ବୃହତ ବ୍ୟବଧାନର ବିଜୟ

19/01/2023 at 6:25 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପୁରୁଷ ହକି ବିଶ୍ୱକପର ୧୮ତମ ମ୍ୟାଚରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟିମ୍ ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି ।  ପୁଲ ସି’ର ଶେଷ ମ୍ୟାଚରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟିମ୍ ଚିଲ୍ଲି ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ବୃହତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଆଶା ରଖିଥିଲେ । ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ତାହା ହେଲା । ଚିଲ୍ଲିକୁ ୧୪-୦ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ୱକପରେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଡଚ୍ ଟିମ୍ । ପ୍ରଥମ ୱାର୍ଲଡ କପ ଖେଳୁଥିବା ଏହି ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକୀୟ ଟିମକୁ ହରାଇ ପୁଲ ସି’ର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ।

ବିଶ୍ୱକପ ଇତିହାସରେ ଏହା ସବୁଠୁ ବୃହତ ବ୍ୟବଧାନର ବିଜୟ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନାଁରେ ଏହି ରେକର୍ଡ ଥିଲା । ୨୦୧୦ ମସିହା ସଂସ୍କରଣରେ ଦ.ଆଫ୍ରିକା ଟିମକୁ ୧୨-୦ ବ୍ୟବଧାନରେ ହରାଇଥିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଭାରତର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଶ୍ୱକପର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା ।

ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଚିଲ୍ଲି ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚର ସପ୍ତମ ମିନିଟରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟିମ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣରକୁ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଜାନସେନ ଟିମ ପାଇଁ କରିଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ । ପ୍ରଥମ କ୍ୱାର୍ଟରେ ଡଚ୍ ଟିମ ୧-୦ରେ ଆଗକୁ ରହିଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଶେଷ ପରେ ଡଚ୍ ଟିମ ୫-୦ରେ ଆଗରେ ରହିଥିଲା । ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଚିଲ୍ଲି ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚର ସପ୍ତମ ମିନିଟରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟିମ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣରକୁ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ଜାନସେନ ଟିମ ପାଇଁ କରିଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ । ପ୍ରଥମ କ୍ୱାର୍ଟରେ ଡଚ୍ ଟିମ ୧-୦ରେ ଆଗକୁ ରହିଥିଲା । ତୃତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଶେଷ ପରେ ଡଚ୍ ଟିମ ଏହି ବ୍ୟବଧାନକୁ ୧୧-୦ କରିଥିଲା । ଶେଷ କ୍ୱାର୍ଟରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଟିମ୍ ଆଉ ତିନିଟି ଗୋଲ ଦେଇ ଚିଲ୍ଲିରୁ ୧୪-୦ରେ ହରାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ମ୍ୟାଚରେ ଜାନସେନ ୪ଟି ଗୋଲ କରିଥିବା ବେଳେ ଡଚ୍ ଟିମର ଅଧିନାୟକ ବ୍ରିଙ୍କମନ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ମାରିଥିଲେ । ଚିଲ୍ଲି ଟିମ ମ୍ୟାଚରେ କୌଣସି ଗୋଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇ ନଥିଲା ।

   Related Posts