oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୧୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : କାରରୁ ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ମାଫିଆ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦଶହରା, ୨ରେ ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ !
  • ||

ଗୁଜୁରାଟରେ ୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ସିଂହ, ବିଧାନସଭାରେ ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର

15/03/2022 at 8:29 AM

ଗାନ୍ଧୀନଗର ୧୫/୦୩: ସୋମବାର ବିଧାନସଭାରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଗୁଜରାଟ ସରକାର । ଯେ, ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗିର୍ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଜଙ୍ଗଲରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ସିଂହ, ସିଂହୀ ଏବଂ ଛୁଆ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଜଙ୍ଗଲ, ପରିବେଶ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ରିତିସିନ୍ ରାଣା ଗୃହକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏସିଆର ସିଂହମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ବାସସ୍ଥାନ ଥିବା ଗିର୍ ରେ ସମୁଦାୟ ୨୮୩ ସିଂହଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚିତାବାଘ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ରାଣା କହିଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୬୩ଟି ସିଂହ ପ୍ରାକୃତିକ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବାବେଳେ ପାଞ୍ଚଜଣ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି । ୫୭ ଟି ସିଂହୀ ପ୍ରାକୃତିକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବାବେଳେ ୧୬ ଜଣ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି।

ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ୧୪୨ଟି ସିଂହ ଛୁଆ ମଧ୍ୟରୁ ୧୩୪ ଜଣ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବାବେଳେ ୮ଟି ଅସ୍ୱାଭାବିକ କାରଣରୁ ମରିଛନ୍ତି । ବଡ ବଡ ବିଲେଇଙ୍କ ଅପ୍ରାକୃତିକ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ସେନେଇ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଦିନରାତି ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଛନ୍ତି ।

ପାଶିମ୍ ଗୁଜୁରାଟ ବିଜୟ କମ୍ପାନୀ ଲିମିଟେଡ୍ (PGVCL) ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ମିଳିତ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ୨୦୨୦ସିଂହ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୫ରେ ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବ ଜନଗଣନା ଠାରୁ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୨୯% ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଗୁଜୁରାଟରେ ୬୭୪ଟି ଏସୀୟ ସିଂହ ଅଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୨୦୬ସିଂହ, ୩୦୯ ସିଂହୀ, ୧୩୦ଛୁଆ ଏବଂ ୨୯ଟି ଅଜ୍ଞାତ ବଡ ବିଲେଇ ଅଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଭର୍ଜୀ ଥମ୍ମାରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ରାଣା ଗୃହକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ୨୪୨ବୟସ୍କ ଏବଂ ୯୧ଛୁଆଙ୍କ ସମେତ ୩୩୩ ଟି ଚିତାବାଘର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୭ପ୍ରତିଶତ ବା ୯୦ ଟି ମୃତ୍ୟୁ ଅସ୍ୱାଭାବିକ କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୩ ଛୁଆ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଗିର୍ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍କରେ ୩୭୬ଟି ଖୋଲା କୂଅ ଅଛି ଯାହା ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ଫାଶରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ।

   Related Posts