scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

NDTVରେ ବେନାମୀ ସେୟାର ମାମଲା : ସଂସ୍ଥାର ୨ ପ୍ରମୋଟରଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସିକ୍ୟୁରିଟି ମାର୍କେଟ ମନା-SEBI

28/11/2020 at 6:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୧ : ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆଣ୍ଡ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ NDTV ପ୍ରମୋଟର ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସିକ୍ୟୁରିଟି ମାର୍କେଟରୁ ବାରଣ କରିଛି । ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବେଆଇନ କାରବାରରେ ଲିପ୍ତ ଥିବାରୁ ୧୬.୯୭ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଲାଭରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବଜାର ନିୟାମକ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀର ସେୟାରରେ ବେଆଇନ କାରବାର ପାଇଁ SEBI ଅନ୍ୟ ୭ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସଂସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ୧ ରୁ ୨ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ବାରଣ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ UPSI ଅଧୀନରେ ଥିବାବେଳେ ସେୟାର କାରବାରରୁ ମିଳିଥିବା ବେଆଇନ ଲାଭକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୬ ରୁ ଜୁନ୍ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ SEBI ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ନିୟମର ବିଭିନ୍ନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଇନସାଇଡର୍ ଟ୍ରେଡିଂ ନିୟମାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର SEBI କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ମିଳିତ ଭାବରେ ୧୬.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ କରିଥିବାବେଳେ NDTV ର ସେୟାରରେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ କାରବାର ସହିତ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପୁନର୍ଗଠନ ସହ UPSI ଅଧିକୃତ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଣୟ ରୟ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ବୋଲି UPSI ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । କମ୍ପାନୀର ପୁନର୍ଗଠନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଲୋଚନା ୨୦୦୭ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ  ୨୦୦୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୬ ତାରିଖରେ ଏହା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ୨୦୦୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୭ରେ ସେୟାର ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀର ଲାଭ ପରିମାଣ ଥିଲା ୧୬.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଯାହାକୁ କମ୍ପାନୀ ଲୁଚାଇଥିଲା ବୋଲି SEBI କହିଛି ।

ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରଣୟ ରୟଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସିକ୍ୟୁରିଟି ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ୬ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ସହିତ ବେଆଇନ ଲାଭକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି SEBI ।

   Related Posts