AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

NDTVରେ ବେନାମୀ ସେୟାର ମାମଲା : ସଂସ୍ଥାର ୨ ପ୍ରମୋଟରଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ସିକ୍ୟୁରିଟି ମାର୍କେଟ ମନା-SEBI

28/11/2020 at 6:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୧ : ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆଣ୍ଡ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ NDTV ପ୍ରମୋଟର ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସିକ୍ୟୁରିଟି ମାର୍କେଟରୁ ବାରଣ କରିଛି । ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବେଆଇନ କାରବାରରେ ଲିପ୍ତ ଥିବାରୁ ୧୬.୯୭ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଲାଭରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବଜାର ନିୟାମକ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀର ସେୟାରରେ ବେଆଇନ କାରବାର ପାଇଁ SEBI ଅନ୍ୟ ୭ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସଂସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ୧ ରୁ ୨ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ବାରଣ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ UPSI ଅଧୀନରେ ଥିବାବେଳେ ସେୟାର କାରବାରରୁ ମିଳିଥିବା ବେଆଇନ ଲାଭକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୬ ରୁ ଜୁନ୍ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ SEBI ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ବାଣିଜ୍ୟ ନିୟମର ବିଭିନ୍ନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଇନସାଇଡର୍ ଟ୍ରେଡିଂ ନିୟମାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର SEBI କହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ମିଳିତ ଭାବରେ ୧୬.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ କରିଥିବାବେଳେ NDTV ର ସେୟାରରେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ କାରବାର ସହିତ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ପୁନର୍ଗଠନ ସହ UPSI ଅଧିକୃତ କରିଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଣୟ ରୟ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ବୋଲି UPSI ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । କମ୍ପାନୀର ପୁନର୍ଗଠନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଲୋଚନା ୨୦୦୭ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୭ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ  ୨୦୦୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୬ ତାରିଖରେ ଏହା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଣୟ ରୟ ଏବଂ ରାଧିକା ରୟ ୨୦୦୮ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୭ରେ ସେୟାର ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟିକ କାରବାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀର ଲାଭ ପରିମାଣ ଥିଲା ୧୬.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଯାହାକୁ କମ୍ପାନୀ ଲୁଚାଇଥିଲା ବୋଲି SEBI କହିଛି ।

ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରଣୟ ରୟଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସିକ୍ୟୁରିଟି ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବାର୍ଷିକ ୬ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ସହିତ ବେଆଇନ ଲାଭକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି SEBI ।

   Related Posts