scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ISIର ନୂଆ ଦାଉଦ ହାଜି ଅଲ୍ଲୀ; ଅପରେସନ ସମୁଦ୍ରଗୁପ୍ତ ଦ୍ବାରା ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡ୍ରଗ୍‌ସ ଜବତ

14/05/2023 at 5:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅପରେସନ ସମୁଦ୍ରଗୁପ୍ତ । ଜଳପଥରେ ବେଆଇନ ଡ୍ରାଗ୍‌ସ କାରବାର ଉପରେ ବଡ଼ ପ୍ରହାର । ନାର୍କୋଟିସ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟୁରୋ ବା ଏନବିସି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ମିଶି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡ୍ରଗ୍‌ସ ଜବତ୍ କରିଛି । ଏହି ବେଆଇନ ଡ୍ରଗ୍‌ସ କାରବାର ପାକିସ୍ତାନରୁ ଅପରେଟିଂ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଡ୍ରାଗ୍‌ସ ସପ୍ଲାୟର ହାଜି ସଲିମ୍ ଉପରେ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଏନଆଇଏ, ଆଈବି, ର’ ଏନସିବି କିଛି ଦିନ ହେଲା ନଜର ରଖିଥିଲା ।

ଜଳପଥ ବା ସମୁଦ୍ର ଜରିଆରେ ଏହି ବେଆଇନ ଡ୍ରଗସ କାରବାର ହେଉଥିଲା । ଡ୍ରଗସ ତସ୍କରୀରେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସଆଇର ଏବଂ ଆଣ୍ଡର ଓ୍ବାର୍ଲଡ ଲିଙ୍କ ଥିବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସମୁଦ୍ର ରାସ୍ତାରେ ଭାରତକୁ ପଠାଯାଉଥିବା ଡ୍ରାଗ୍‌ସରୁ ଆଇଏସଆଇ ଓ ଅଣ୍ଡର ଓ୍ବାର୍ଲଡ ଡନଙ୍କୁ ଫଣ୍ଡି ମିଳୁଥିଲା । ଅପରେସନ ସମୁଦ୍ରଗୁପ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ମୁଖା ଖୋଲି ଦେଇଛି । ଜଳପଥ ଛଡ଼ା ସ୍ଥଳପଥରେ ମଧ୍ୟ ଡ୍ରାଗ୍‌ସ ଭାରତକୁ ଆସୁଥିଲା ।

ଆଇଏସଆଇର ନୂଆ ଦାଉଦ ଆଜି ଅଲ୍ଲୀ ଏବେ ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ତୀକ୍ଷ ନଜରରେ ରହିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସ ଭାରତକୁ ଡ୍ରାଗ୍‌ସ ପଠାଇ ଆରବ ଆରବ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛି । ହେଲେ ଅପରେସନ ସମୁଦ୍ରଗୁପ୍ତ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ବେଆଇନ କାରବାର ଉପରେ ବଡ଼ ପ୍ରହାର କରିଛି ।

ଏନସିବିର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅପରେସନ ସମୁଦ୍ରଗୁପ୍ତ ୨୦୨୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା, କୋ।ଷ୍ଟାଲ ଗାର୍ଡ ସହାୟତାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡ୍ରାଗ୍‌ସ ରେଡ କରାଯାଉଛି । ଇଣ୍ଡିଆ ନାଭାଲ ୨୦୨୨ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସରେ ପ୍ରଥମ ଅପରେସନ କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏନସିବି ଟିମ୍ ନାଭାଲ ସହିତ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ଯାଇ ୭ଶହ କିଲୋ ଡ୍ରଗସ ଜବତ କରିଥିଲେ ।  

   Related Posts