AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ: ଗୋଛାପଡା ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଂଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜଧାନୀରେ କଙ୍ଗାରୁକୋର୍ଟ, ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ମାଡ଼
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଜେଇଇ (ମେନ୍‌) ସେସନ-୧ ରେଜଲ୍ଟ, ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଦେଖିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃୟାରୀରେ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା, ଜଳବାୟୁ ଶୁଷ୍କ ଥିବାରୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗୁଛି ନିଆଁ
  • ||

ଲାଲ କରିଡରରେ ଆଶାର ଆଲୋକ : ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ ବଦଳରେ ବେଲପତ୍ର

23/09/2018 at 4:51 PM

ଝାରଖଣ୍ଡ ୨୩/୯ : ଲାଲ କରିଡରରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଆଶାର ଆଲୋକ । ଝାଡଖଣ୍ଡ ଦଲମା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଏମିତି ଜଣେ ପୂଜକ ଏବେ ଲୋକଙ୍କୁ ସତମାର୍ଗ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଯିଏ ଦିନେ ଥିଲେ ସକ୍ରିୟ ନକ୍ସଲ ସଦସ୍ୟ । ସେପଟେ ସୁକମାରେ ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ଇଲାକାର ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଅଭିଯାନ ।
ପୂଜାପାଠର ପବିତ୍ର ବାତାବରଣ ଭିତରେ ହଜି ଯାଇଛି ହିଂସା । ମନ୍ତ୍ରପାଠ ଭିତରେ ହଜି ଯାଇଛି ରକ୍ତପାତ । ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରୁଥିବା ଏହି ପୂଜକ ଜଣକ ଦିନେ ଥିଲେ ଲାଲ କରିଡରର ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ । ସେବେ ଥିଲା ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ, ଏବେ ବେଲପତ୍ର । ସେବେ ପିନ୍ଧୁଥିଲେ ଅଲିଭ ଗ୍ରୀନ ପୋଷାକ, ଏବେ ଶୁଭ୍ର ବସ୍ତ୍ର ପରିହିତ । ନକ୍ଲଲ ସଂଗଠନରେ ନାଁ ଥିଲା କରୁ ସିଂ, ଆଉ ଏବେ ପୂଜକ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସିଂ । ଝାଡଖଣ୍ଡ ଜାମସେଦପୁର ଦଲମା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରେ ଚଲିଆମା ଗାଁର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ନୂଆ ଧାରା ଦେଖାଇଛି ।
ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡି ନକ୍ସଲ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସିଂ । ହେଲେ ବୁଝି ପାରିଥିଲେ ଅସଲ କଥା । ସଂଗଠନ ଛାଡି ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୨ରେ ଜେଲ୍ରୁ ଆସିବା ପରେ ଗାଁକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଆଉ ତାପରେ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା ତାଙ୍କ ଜୀବନ । ସେବେଠାରୁ ଭଲବାଟରେ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଉଛନ୍ତି ଦୀନବନ୍ଧୁ ।
ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ସୁକମାର ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ବି ଦେଖାଇଛି ଆଶାର ଆଲୋକ ।ପୋଲିସ-ନକ୍ସଲ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ସୁକମା ଲହୁଲୁହାଣ ହୋଇଛି । ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଇଲାକାର ଭବିଷ୍ୟତ ପୀଢି ହାତରେ ଏବେ ଶିକ୍ଷା ଭଳି ନୂଆ ଅସ୍ତ୍ର । ନକ୍ସଲ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ପିଲାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବା ଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ।
ଯେଉଁଠି ବିକାଶ ଯେତେ ପଛୁଆ, ସେଠି ନକ୍ସଲ ସେତେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିଥାନ୍ତି ।ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଶିକ୍ଷାର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ।ନକ୍ସଲ କ୍ୟାଡରଙ୍କ କଥାରେ ଭଳି ଯାଇ ସରଳ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଅବାଟରେ ଯିବାକୁ ରୋକିବ ଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ । ପୂଜକ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସିଂ ଏବଂ ସୁକମାର ଏହି ସ୍କୁଲ ଲାଲକରିଡରରେ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଛି ।

   Related Posts