scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ନାଟୋରେ ଭାରତକୁ ସାମିଲ କରାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି ଆମେରିକା, ରୁଷ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଦାବି

2/12/2022 at 10:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନାଟୋରେ ଭାରତକୁ ସାମିଲ କରାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି କି ଆମେରିକା ? ଭାରତ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କିଛି କହିନାହାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରୁଷ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗେଇ ଲାଭରୋଭ ଏହି ଦାବି କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରାଇଛି ।

ଲାଭରୋଭ ଆମେରିକା ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାରତକୁ ନାଟୋରେ ସାମିଲ କରାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଚୀନକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି, କିନ୍ତୁ ତାର ମୁଖ୍ୟ ନିଶାନା ହେଉଛି ରୁଷ । ଆମେରିକ ରୁଷ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ରୁଷ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମସ୍କୋରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ପ୍ରତକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ ସାଗର ଏବେ ଅସ୍ଥିର ଅଞ୍ଚଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ପଛରେ ନାଟୋ ରହିଛି । ୟୁକ୍ରେନରେ ମଧ୍ୟ ନାଟୋ ଏହା ହିଁ କରିଥିଲା । ରୁଷ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନାଟୋ ଦେଶ ମିଶି ଭାରତକୁ ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ ବିରୋଧୀ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ନାଟୋ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ ସାଗରରେ ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା କରିବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ରୁଷକୁ ଘେରାବନ୍ଦୀ କରିପାରିବ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନାଟୋ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୈନ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅଟେ । ୧୯୪୯ ଏପ୍ରିଲ ୪ରେ ଏହାର ସ୍ଥାପନା ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ବେଲଜିୟମର ବ୍ରୁସେଲରେ ଅଛି । ଏହା ସଦସ୍ୟ ଦେଶଙ୍କ ଏକ ସାମୂହିକ ସୁରକ୍ଷା ସଂଗଠନ ଅଟେ । ଏହାର ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ବାହ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ସ୍ଥିତିରେ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହି ସଂଗଠନରେ ୩୦ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts