vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

ପୁଟିନଙ୍କୁ ବଡ ଝଟ୍‌କା : ନାଟୋରେ ଶୀଘ୍ର ସାମିଲ ହେବେ ଫିନଲାଣ୍ଡ୍ ଓ ସ୍ୱିଡେନ୍ ! ତୁର୍କୀ ବି ରାଜି

16/05/2022 at 2:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬/୦୫:   ଋଷ ଓ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି । ୟୁକ୍ରେନ ନାଟୋ ଆଡକୁ ଢଳୁଥିବାରୁ ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଋଷ ତାନାଶାହୀ ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିପାରେ । କାରଣ ଫିନଲାଣ୍ଡ୍ ଓ ସ୍ୱିଡେନ ଔପଚାରିକ ଭାବେ ନାଟୋରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।ପ୍ରଥମେ ଫିନଲାଣ୍ଡ୍ ଓ ପରେ ସ୍ୱିଡେନ୍ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଉଭୟଙ୍କ ସଦସ୍ୟତାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ତୁର୍କୀ ବି ଏବେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ଫିନଲାଣ୍ଡ୍ ଓ ସ୍ୱିଡେନ୍ ନାଟୋରେ ମିଶିଲେ ଋଷର ଚିନ୍ତା ବଢିପାରେ ।କାରଣ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ନାଟୋରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଋଷ ବିରୋଧ କରୁଛି । ଋଷର କହିବାନୁସାରେ, ନାଟୋରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆମେରିକା ପଡୋଶୀ ଦେଶର ସୀମା ଯାଏଁ ଆସିଯିବ । ଏହି ଡରରେ ପୁଟିନ ସେନା ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବା ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନ ନାଟୋରେ ସାମିଲ ନହେବା ରହିଛି ।

302 Sweden Finland Flag Stock Photos, Pictures & Royalty-Free Images -  iStock

ଫିନଲାଣ୍ଡ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସାଉଲି ନିନିସ୍ତୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିନ । ଏବେ ନୂଆ ଯୁଗର ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଫିନଲାଣ୍ଡ ମିଡିଆ ଅନୁସାରେ, ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ନାଟୋରେ ସାମିଲ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିପାରେ । ସ୍ୱିଡେନରେ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଦଳ ନାଟୋରେ ସାମିଲ ସପକ୍ଷରେ ରହିଛି । ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱିଡେନ୍ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଏବେ ୟୁକ୍ରେନର ଘଟଣା ପରେ ଦେଶର ନେତାମାନେ ନାଟୋରେ ସାମିଲ ନେଇ ଦାବି କରିଥିଲେ ।

Does Putin have cancer? Oligarch close to Kremlin claims Russian leader  'very ill' | The Times of Israel

ସ୍ୱିଡେନ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଗଡାଲେନା ଆଣ୍ଡରସନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନାଟୋର ସଦସ୍ୟତା ନେଲେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ବଢିବ । ଦେଶ ଓ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହା ବଡ ପଦକ୍ଷେପ । ତେବେ ନାଟୋରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ୩୦ ଦେଶର ସହମତି ଜରୁରୀ । ପୂର୍ବରୁ ତୁର୍କୀ ଉଭୟ ଦେଶର ସଦସ୍ୟତା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ସମର୍ଥନ କରୁଛି । ନାଟୋର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଓ ୟୁଏସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ସେ ରାଜି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

NATO | Founders, History, Purpose, Countries, Map, & Facts | Britannica

   Related Posts