ବଢିପାରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ! ସର୍ବିଆରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେଲେ ଦେବେ ବିପୁଳ କ୍ଷତିପୂରଣ

Published By : Prameya-News7 Bureau | May 30, 2024 IST

ମୁମ୍ଵାଇ ୩୦।୦୫: ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଏବଂ ପତ୍ନୀ ନତାଶା ଷ୍ଟାନକୋଭିଙ୍କ ଛାଡପତ୍ରକୁ ନେଇ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଛି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି ଆସିନାହିଁ। ନତାଶା ସର୍ବିଆର ନାଗରିକ ଏବଂ ସେ ଭାରତରେ ରୁହନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ମଡେଲ ଏବଂ ବଲିଉଡରେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ର ମାମଲା ଯେତେବେଳେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା, ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା ମଧ୍ୟ କୁହାଗଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନତାଶା ଛାଡପତ୍ର ମାମଲା କେଉଁଠାରେ ଦାଖଲ କରିବେ ତାହା ଉପରେ ସମ୍ପତ୍ତି ବିବାଦ ନିର୍ଭର କରିବ। ଯଦି ସର୍ବିଆରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୁଏ ତେବେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢିପାରେ।

ନତାଶାଙ୍କର ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି 

କକଡଡୁମା କୋର୍ଟର ଓକିଲ ଛାଡପତ୍ର ମାମଲାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମନୀଷ ଭଦୁରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଦେଶରୁ ଛାଡପତ୍ର ମାମଲା ଦାଖଲ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିଛି। ସେ ସର୍ବିଆର ନାଗରିକ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିପାରିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସର୍ବିଆ କୋର୍ଟ ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ । ଯଦି ନତାଶା ଭାରତରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରେ ଥିବା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରୁ କିଛି ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ହଁ, ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେହି ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବା ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ନତାଶା ସର୍ବିଆ କୋର୍ଟରେ ଛାଡପତ୍ର ମାମଲା ଦାଖଲ କରନ୍ତି ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଭାବରେ ବିପୁଳ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରନ୍ତି, ତେବେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢିବା ନିଶ୍ଚିତ। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସର୍ବିଆ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା କୋର୍ଟର ନୋଟିସକୁ ଜବାବ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେଠାରେ ଥିବା କୋର୍ଟ ନତାଶାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଏକ ରାୟ ଦେଇପାରିବେ। 

ସର୍ବିଆ କୋର୍ଟ ଯାହା ବି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ନଚେତ୍ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇପାରେ। ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଏହି ମାମଲା ତୁରନ୍ତ ସର୍ବିଆ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହେବ ଏବଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଏବଂ ନତାଶା ଭାରତରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିୟମ ହେଉଛି ଯେ ଛାଡପତ୍ରର ପ୍ରଥମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାରତୀୟ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନ ହୁଅନ୍ତି, ନତାଶା ସର୍ବିଆ କୋର୍ଟ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ। 

- ସର୍ବିଆରେ ଛାଡପତ୍ର ଆଇନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ସର୍ବିଆ ନାଗରିକ ତାଙ୍କ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ସେଠାରେ ବିବାହ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

-ବିବାହ ପଞ୍ଜିକରଣର ଏକ କପି ମଧ୍ୟ ସେହି ଦେଶର ସର୍ବିଆର ଦୂତାବାସରେ ଦାଖଲ କରିବା ଜରୁରୀ ।

-ଏହା ପରେ ସର୍ବିଆର ନାଗରିକଙ୍କୁ ସେହି ବିବାହକୁ ତାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।  ନତାଶା ଏହି କାମ କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ। ଯଦି ସେ କରି ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ହାର୍ଦ୍ଦିକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ମିଳିପାରେ ।

 

 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.