scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜଳର ସନ୍ଧାନ, ଭୂପୃଷ୍ଠ ତଳେ ପୋତିହୋଇ ରହିଛି ତିନୋଟି ହ୍ରଦ

29/09/2020 at 4:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୯: ଆମେରିକା ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଏଜେନ୍ସୀ (ନାସା)ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜଳର ଉତ୍ସ ଖୋଜି ବାହାରକରିଛନ୍ତି । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳ ଭୂପୃଷ୍ଠ ତଳେ ତିନୋଟି ହ୍ରଦର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି । ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଏକ ବୃହତ ଲୁଣି ଜଳ ବିଶିଷ୍ଟ ହ୍ରଦ ସଂପର୍କରେ ସନ୍ଧାନ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ହ୍ରଦ ବରଫ ତଳେ ଦବି ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ସେହି ଜଳର ଉପଯୋଗ କରିହୁଏ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଯାଇ ବସବାସ କରିହେବ ।

ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସୀର ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାନ ମାର୍ସ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୨୦୧୮ରେ ବରଫ ତଳେ ଥିବା ଲୁଣି ଜଳ ବିଶିଷ୍ଟ ହ୍ରଦକୁ ଖୋଜିଥିଲା । ଏହି ହ୍ରଦକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାର୍ସ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସାଟେଲାଇଟ୍ ୨୯ ଥର ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲା । ସେହି ସ୍ଥାନ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଥରକ ଆଉ ତିନୋଟି ହ୍ରଦ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହି ତିନୋଟି ହ୍ରଦ ପାଇଁ ସ୍ପେସକ୍ରାଫ୍ଟ ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ୧୩୪ ଥର ତଦାରଖ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ପୃଷ୍ଠରେ ଜଳ ତରଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବିଜ୍ଞାନ ମ୍ୟାଗାଜିନ୍ ନେଚର ଆଷ୍ଟ୍ରୋନୋମିରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ୨୦୧୮ରେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଏହି ହ୍ରଦ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ବରଫରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇ ରହିଛି । ଏହା ପ୍ରାୟ ୨୦ କିଲୋମିଟର ଚଉଡା ବିଶିଷ୍ଟ । ଏହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମିଳିଥିବା ସର୍ବ ବୃହତ ଜଳାଶୟ ଅଟେ ।

   Related Posts