scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

‘ମାଟି ସହ ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଲେ ହିଁ ବହୁ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡିହେବ’- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

15/08/2022 at 8:39 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫|୦୮: ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛି ଆଜାଦୀ କି ଆମୃତୋତ୍ସବ । ସାରା ଦେଶରେ ଖୁସିର ମାହୋଲ । ଭାରତ ସ୍ୱାଧିନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରି ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ । ଏହାସହ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ସ୍ୱାଧିନତା ପାଇଁ ଲଢେଇ କରିଥିବା ଓ ପ୍ରାଣବଳି ଦେଇଥିବା ବୀର ପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଜି ଭାରତ ପାଇଁ ଐତିହାସିକ ଦିନ । ନୂଆ ରାସ୍ତା, ନୂଆ ସଂକଳ୍ପ, ନୂଆ ସାମର୍ଥ୍ୟ ସହ ଆଗକୁ ବଢିବାର ନୂଆ ଅବସର ମିଳିଛି । ଭାରତର ସବୁ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ସ୍ୱାଧିନତା ଆନ୍ଦୋଳନର ବହ୍ନି ଜଳିଥିଲା । ବୀର ସୁପୁତ୍ର ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ଇଂରେଜଙ୍କ ମୂଳଦୁଆ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ, ସ୍ୱାଧିନ ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ସେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ପ୍ରଭାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଭାରତର ଗର୍ବ ଦେଖୁଛି । ଅନେକ ବଡ ବଡ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଭାରତ ଖୋଜି ବାହାର କରିଛି ।ଭାରତ ଆଜି ସ୍ୱାଧିନତାର ଅମୃତୋତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଛି । ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂରଣ ପୂର୍ବରୁ ଯୁବକମାନେ ଆଜିଠୁ ସଂକଳ୍ପ ନେବା ଦରକାର । ଏବେ ଦେଶ ବଡ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ ଆଗକୁ ବଢିବ । ଗୋଲାମିର ସବୁ ଅଂଶଠୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ । ଆମକୁ ଆମର ଐତିହ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ଗର୍ବ କରିବାକୁ ହେବ । ୧୩୦ କୋଟି ଦେଶବାସୀ କେହି କାହାର ପର ନୁହେଁ । ସମସ୍ତେ ପରସ୍ପରର ନିଜର ଅଟନ୍ତି । ନାଗରିକମାନେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିବା ଉଚିତ ।

ଏହାସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ମାଟି ସହ ଜଡିତ ରହିବେ ସେତେବେଳେ ହିଁ ଆକାଶରେ ଉଡିପାରିବେ । ବିଶ୍ୱକୁ ସମାଧାନ ଦେଇପାରିବେ । ଏହାସହ ନିଜର ଏକ ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ମୋଦୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଅସହିଷ୍ଣୁତା ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି । ବୟାନବାଜି ଓ ସ୍ୱଭାବରେ ନାରୀଙ୍କୁ ଅପମାନ କରାଯାଉଛି । ଆମକୁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନେବାକୁ ହେବ ।ନାରୀ ଏକ ବୈଭବଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗଠନର ମୂଳ ପୁଞ୍ଜି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟରୁ ଜାଣିହେଉଛି । ଦେଶର ବିକାଶରେ ନାରୀଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts